2016 KPSS Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek? Kimler Hangi Oturumdan KPSS Girecek? Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

  • 25 Mart 2016
  • 614 kez görüntülendi.
2016 KPSS Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek? Kimler Hangi Oturumdan  KPSS Girecek? Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS 2016 yılı başvuruları başladı.Peki KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS başvuruları ne zaman sona erecek? İşte KPSS ile ilgili öğrenmek istediğiniz bütün detaylar…

ÖSYM’nin 2016 sınav takvimini yayınlamasıyla birlikte binlerce kişinin beklediği KPSS sınav tarihi belli oldu. Adayların yakından takip ettiği ve memur olmak için dört gözle beklediği konu için açıklama yapan ÖSYM Mayıs ayında yapılacağını belirtti.

Sınav tarihlerinin açıklanmasıyla sınav maratonu da başlamış oldu. ÖSYM’nin sınav takvimine göre  Genel Kültür, Yetenek ve Eğitim bilimleri sınavı 22 Mayıs’ta, Lisans Alan Bilgisi sınavı da 29 Mayıs’ta gerçekleşecek. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, Kamu Görevlilerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 25 Ocak 2016 tarihli kararla yürürlüğe girmesi ile ÖSYM’nin sınav takvimine göre 9 Haziran 2016 olarak yer alan 2016-KPSS Lisans Sınavı sonuç açıklama tarihinin 14 Temmuz 2016 olarak değiştirilmesine karar verildiği ve sınav takvimindeki sonuç açıklama tarihinin bu doğrultuda güncellendiği bildirildi.

Öte yandan ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği yetkilileri, takvim güncellemesinin 2016 yılının ilk merkezi yerleştirmelerinde 2014 yılı KPSS sonuçlarının kullanılmasını ve 2016 yılının haziran ayı sonuna kadar mezun olacak adayların bu yerleştirme için tercih bildiriminde bulunmasını sağlamak amacıyla yönetim kurulu kararı ile alındığını bildirdi.

2016 KPSS’ye katılmak isteyen adaylar için başvurular 17-31 Mart tarihleri arasında başlayacak.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 24 Nisan ‘da gerçekleştirilecek 23 Şubat ile 9 Mart arasında alınacak EKPSS başvurularının ardından sonuçlar 18 Mayıs’da ilan edilecek. Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), 24 Temmuz’da yapılacak, sonuçlar 11 Ağustos’da duyurulacak. Önlisans düzeyi 22 Ekim ‘da yapılacak, sonuçlar 10 Kasım’da açıklanacak. Ortaöğretim düzeyi 23 Ekim’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 10 Kasım’da duyurulacak.

2016 KPSS Lise (Ortaöğretim) Sınavına Kimler Girebilir?

Lise Okuyan öğrencilerin hepsi olmasa da bazı sınıflarda okuyan öğrenciler KPSS Sınavına lise düzeyinden girme hakkına sahip olacaklar.

B grubu memurluk kadroları için sınav çift yıllarda yapılmaktadır ve puanlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu iki yıllık süreç içinde kurumsal alımlar dışında 4 tane merkezi yerleştirme yapılmakta ve bunlar Kasım ile Haziran aylarında olmaktadır.

Lise mezunları KPSS’de Genel Yetenek(Türkçe Matematik ) ile Genel Kültür(Tarih, Coğrafya ve vatandaşlık )  sorularını cevaplar ve Lise Atamaları P94 puanı ile  yapmaktadırlar.

Mezun olmayan Öğrenciler lise düzeyinden sınava girilebilir mi?

Evet, girilebilir. Sınava girmek için mutlaka mezun olmak gerekmez. Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğundan ve bu süre içinde liseden mezun olabilecek durum da olanlar da KPSS Sınavına lise düzeyinden girebilirler.

Bu konu, ÖSYM’nin KPSS Başvuru kılavuzunda şu şekilde yazıyor: “Bu sınava liselerden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.”

Adaylar Mezun olmadan tercih yapılabilir mi?

Hayır, mezun olmadan tercih yapılamaz. Mezun olmadan sınava girilebilir ancak mezun olmadan tercih yapılamaz.

Bu konu, ÖSYM’nin Tercih kılavuzunda şu şekilde yazıyor: “Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye İnternet’le gönderildiği son gün itibariyle, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin İnternet’le ÖSYM’ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.”

– Lise son sınıfta olan öğrenciler (bu öğrenciler zaten 2016 Ekim’e kadar mezun durumda olacakları için sınava mezun olarak gireceklerdir.)

– Lise 3. Sınıf öğrencileri (bu adaylar Ekim’da sınava girdiklerinde lise son sınıfta olacaklar ve Haziran 2017’de mezun olduktan sonra tercih yapabilirler.)

– Lise 2. Sınıf öğrencileri ( bu öğrenciler sınav yapıldığında lise 3. Sınıfta olacaklar. Bunlar 2018 Haziran başında mezun olacaklar ancak 2016 puanıyla yapılan son yerleştirme 2018 Haziran’ın sonunda olacağı için bu alımlarda tercih yapabileceklerdir. Hem bu alıma kadar puanlar da düşmüş olacaktır ve yerleşme şansları artacaktır.)

 Ortaöğretim- Lise Sınav Tarihleri

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES İlkbahar Dönemi) 8 Mayıs’da yapılacak, sonuçlar 25 Mayıs’da ilan edilecek.

– Lisans mayısta yapılacak

– Kamu Personel Seçme Sınavı  (Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 22 Mayıs’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 9 Haziran ‘de duyurulacak. Sınava başvurular ise 17-31 Mart’da alınacak.

– Lisans Alan Bilgisi, 29 Mayıs’da yapılacak, sonuçlar 9 Haziran 2016’da açıklanacak. Sınav başvuruları 17-31 Mart’da alınacak.

– Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), 24 Temmuz’da yapılacak, sonuçlar 11 Ağustos’da duyurulacak.

– Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 31 Temmuz ‘de gerçekleştirilecek, sonuçlar 11 Ağustos ‘da ilan edilecek.

– Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS Sonbahar Dönemi) 4 Eylül’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 22 Eylül’de öğrenilebilecek.

– Önlisans düzeyi 22 Ekim’de yapılacak, sonuçlar 10 Kasım’da açıklanacak.

– Ortaöğretim düzeyi 23 Ekim’de gerçekleştirilecek, sonuçlar 10 Kasım’da duyurulacak.

– Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES Sonbahar Dönemi) 20 Kasım’da yapılacak, sonuçlar 1 Aralık ‘da ilan edilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ