2016 Yakın Doğu Üniversitesi Pedagojik Formasyon

  • 18 Kasım 2015
  • 6.543 kez görüntülendi.
2016 Yakın Doğu Üniversitesi Pedagojik Formasyon

YÖK tarafından yapılan açıklama sonrasında üniversiteler tek tek formasyon ilanlarını duyurmaya başladılar. Aşağıda Yakın Doğu Üniversitesi pedagojik formasyon ilanını bulabilirsiniz.

2015-2016 Öğretim Yılında YÖK’nun belirlediği usul ve esaslar ile Üniversitemize verdiği kontenjan çerçevesinde fakültemizde Pedagojik Formasyon Sertifika Programı açılacaktır. YÖK duyurusunu görmek için tıklayınız.

Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarıyla ilgili güncellenen yeni Usul ve Esaslar da 2015-2016 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren uygulanacaktır. Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Usul ve Esaslar için tıklayınız.

Bu kapsamda üniversitemize tanınan kontenjanlara kesin kayıt yapılabilmesi için ön kayıt formunun 18.11.2015 tarihi saat 20:00′a kadar doldurulması gerekmektedir. Kesin kayıtlar daha sonra yapılacaktır.

YÖK tarafından üniversitemize kontenjan hakkı verilmiştir. Bu kontenjanın; % 25’i  Yakın Doğu Üniversitesi 4. Sınıf öğrencileri ve mezunlarına, %75’i tüm üniversitelerin ilgili lisans bölümünden mezun olanlar ile Açık Öğretim Fakültesi son sınıf öğrencilerine ayrılacaktır.

Yakın Doğu Üniversitesi 2015-2016 Pedagojik Formasyon Programı I. dönem derslerinin Kasım 2015 – Şubat 2016 tarihleri arasında, II. dönem dersleri ise  Mart 2016 – Haziran 2016 aylarında yapılması planlanmaktadır.

Pedagojik formasyon programının teorik derslerinin uzaktan eğitim yolu ile (%30 yüz yüze eğitim, %70 uzaktan eğitim) verilmesi planlanmaktadır. Ara Sınavlar ve Final Sınavı yüz yüze Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yapılacaktır.

Kontenjanların branşlara göre dağılımının adil bir şekilde yapılabilmesi için, önce ön kayıtlar alınacak, ön kayıtlar tamamlandıktan sonra başvuruların alanlara göre dağılımı başvuru oranına göre ön kayıtlar dikkate alınarak yapılacaktır.

Ön kayıt başvuruları, 13 Kasım 2015 Cuma günü başlayıp;  18 Kasım 2015 Çarşamba günü mesai bitiminde (17.00) sona erecektir.

Ön kayıt başvuruları, http://onkayit.neu.edu.tr/ adresi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Kesin kayıt hakkı kazananlar ve yedekler uzaktan eğitim merkezi web sayfasından 19 Ekim Perşembe Günü mesai saatleri içerisinde yayımlanacaktır. http://uzem.neu.edu.tr/

Sıralama, transkripte belirtilen not ortalamasına (4’lük sistem) göre yapılacaktır. Transkriptinde not ortalaması 100’lük sisteme göre yer alan bütün adayların notları, YÖK Dönüşüm Tablosu’na göre 4’lük sisteme dönüştürülmüş olacaktır.) Bilgi için tıklayınız.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı ücreti 2.054 TL olup iki eşit taksit halinde (1.027 TL) güz ve bahar dönemi başında ödenecektir. İlk taksitin dekontu kesin kayıt esnasında teslim edilecektir.

Başvuru Yapılacak Öğretmenlik Branşları: (Bu alanlara hangi bölüm öğrencilerinin katılıp katılamayacağı ile ilgili bilgiye Yüksek Öğretim Kurumunun İnternet sayfası Formasyonlinkindenulaşılabilir.

Ayrıca adayların Formasyon alma hakkı olup olmadığını Yükseköğretim Kurulunun web sayfasındaki Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Alanlarına ilişkin 20 Şubat 2014 tarihleri ve 9 sayılı kararında güncelleme yapan yazının yer aldığı Ağustos 2014 sayılı “Tebliğler Dergisi” niincelemeleri gerekmektedir.

Bundan sonra tüm duyuruları, ders içeriklerini vb. bilgileri http://uzem.neu.edu.tr/  adresinde bulunacaktır.

Uzaktan eğitim dersleri http://uzem.neu.edu.tr/  adresinden takip edilecektir.

Öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında yapılacak olan tüm stajlar K.K.T.C sınırları içerisinde KKTC Milli Eğitim bakanlığına bağlı bulunan ilgili okullarda yapılacaktır.

2. Dönem Derslerinin (Öğretmenlik Uygulaması Stajı dahil olmak üzere) muafiyet dilekçeleri daha sonra alınacaktır. İlgili tarihlerin ilanları web sitemizde yapılacaktır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı I.Dönem Dersleri

  AKTS
1- Eğitim Bilimine Giriş 2-0-2
2- Öğretim İlke ve Yöntemleri 2-0-2
3- Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme 2-0-2
4- Sınıf Yönetimi 2-0-2
5- Seçmeli I (Eğitimde Program Geliştirme, Gelişim Psikolojisi) 2-0-2
6- Seçmeli II (Bilgisayar Destekli Öğretim, Eğitim Felsefesi, Rehberlik) 2-0-2

KESİN KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERDEN İSTENİLECEK BELGELER:

  1. a) Kesin kayıt dilekçesi
  2. b) Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla)
  3. c) Öğrenci Olanlar için onaylı öğrenci belgesi, lisans mezunları İçin Onaylı Mezuniyet Belgesi veya diploma (Türkiye ve KKTC dışındaki üniversitelerden mezun olanların Diplomalarının denkliği, kayıt sırasında belgelendirilmelidir).
  4. d) Lisans mezunları ve halen lisans öğrencisi olanlar için onaylı lisans not durum belgesi (onaylı transkript belgesi)
  5. e) Üç adet vesikalık fotoğraf
  6. f) Sertifika programının ilk taksidi olan 1.027.00 TL’nin Banka hesabına I. taksitin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı. Banka işlemleri için

http://aday.neu.edu.tr/lisans-ve-onlisans/odeme-yapilacak-bankalar/

Dekontun açıklama bölümünde;

Başvuranın Adı-Soyadı, Öğrenci Numarası

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı

-Kayıt Ücretinin 1.Taksiti” olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

***Ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa düzelttirmeleri gerekmektedir.

PEDAGOJİK FORMASYON BAŞVURU TAKVİMİ

Ön kayıtlar                                   13 Kasım – 18 Kasım 2015

Kesin kayıt listelerinin açıklanması          19 Kasım 2015 Perşembe

Kesin Kayıtlar                             19 Kasım – 23  Kasım 2015

Derslerin Başlaması                           23 Kasım 2015 Pazartesi

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı

Duyuruyu üniversitenin web sitesinden okumak için lütfen tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ