Danıştay’dan Fen Liselerine Sınavsız Öğretmen Atamasına Durdurma

  • 02 Ağustos 2016
  • 440 kez görüntülendi.
Danıştay’dan Fen Liselerine Sınavsız Öğretmen Atamasına Durdurma

Danıştay, Fen liseleri ve Sosyal Bilimleri’ne sınavsız öğretmen ataması yapılacağı ile ilgili hüküm için yürütmeyi durdurma kararı aldı.

17.04.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin kararları içerisinde yer alan Fen liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri ile ilgili olan karar tepkilere yol açmıştı. MEB’in aldığı karar;

“Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine atanmak üzere başvuruda bulunan öğretmenler tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre valiliklerce atanır. Adayların hizmet puanlarının eşitliği halinde, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olan adayın ataması yapılır. Eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday kura ile belirlenir.” şeklindeydi.

Bu karara göre ilgili liselere öğretmen atamalarının sınavsız olarak ve öğretmenlerin hizmet puanlarına bakılarak yapılması istendi. Eğitim İş Sendikası’nın bu karar ile ilgili açtığı dava sonucunda, Danıştay ilgili liselere sınavsız öğretmen atamasının yapılması için hukuki, bilimsel ve objektif bir neden sunulmaması gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı. Eğitim İş Sendikası tarafından bu liselere olan öğretmen atamalarında seçme sınavının olması gerekliliği vurgulandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ