Devülasyon Nedir

  • 19 Mart 2016
  • 166 kez görüntülendi.
Devülasyon Nedir

Devalüasyon, devlet müdahalesi sonucunda ülkenin kendi para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değerinin düşürülmesidir. Değer kaybında devletin kendi müdahalesi olması nedeniyle devalüasyon işlemi ekonomiye dışarıdan etki etmek anlamına da gelir. Türkçede devalüasyon ayrıca kur ayarlanması ve değer düşürme işlemleri olarak da bilinir.

Devalüasyon

Devalüasyon Nedenleri

Elbette hiçbir ülke kendi para biriminin diğer para birimlerinin altında olmasını yani parasının değersiz olmasını istemez. Ancak bazı durumlarda ülkenin para birimiyle diğer ülkenin para birimleri arasında uçurumlarca farklar oluşabilir. Devalüasyon yapılmasının en önemli nedenlerinden biri de dış ticaret açığının günden güne artıyor olması olabilir. Ülkenin toplamda yapmış olduğu ithalat, yaptığı ihracat oranından çok fazlaysa bu durumda ülkede bir dış ticaret açığı var demektir. Bu açık büyüdükçe kontrol edilmesi zorlaştığı için devlet kendi eliyle ekonomiyi kontrol altına almak için müdahalede bulunur ve devalüasyon yapar.

Devalüasyon Neden Yapılır?

Devalüasyon yapılmasının temel nedeni ülkenin ekonomisinde oluşan dış ticaret açığıdır. Ülkenin para birimi diğer ülkelerin para biriminden daha yüksek olursa bu ülke üretmek yerine çokça satın alma işleminde bulunacak ve en sonunda bir çıkmaza sürüklenecektir. Dengenin sağlanması ve ekonomik kriz riskinin ortadan kaldırılması amacıyla devalüasyon yapılır.

Yapılan devalüasyondan sonra satın alma durur ve üretim artarak dış ticaret yapılmaya ve dolayısıyla açık kapanmaya başlar. Bir ülkenin sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonomiye sahip olması için dış ticaret verilerinin dengeli olması gerekir. Yapılan devalüasyon ile bu denge tekrardan eski yada ideal çizgiye çekilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ