FETÖ’YÜ DESTEKLEYEN ÜNİVERSİTELİ MEMURLAR, ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN ATILACAK

  • 28 Temmuz 2016
  • 453 kez görüntülendi.
FETÖ’YÜ DESTEKLEYEN ÜNİVERSİTELİ MEMURLAR, ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN ATILACAK

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak üniversitelerde görev yapan idari personelden, Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 11 inci maddesinde sıralanan disiplin suçlarını işlediği yapılan soruşturmalar sonucu belirlenenlerin Rektörlükler aracılığıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilmesi halinde Yüksek Disiplin Kurulu (Yükseköğretim Genel Kurulu) tarafından “Kamu Görevinden Çıkarma” cezası verilebilmekteydi.

 

27.07.2016’da tarihinde yayınlanan Resmi Gazete, 668 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler İle Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede bu konu ile ilgili önemle bir düzenlemeye gidilmiştir.

 

Söz konusu kanun hükmünde kararnamenin 4 üncü maddesinin 8 inci fıkrasının (d) bendinde; “…yükseköğretim kurumları ile yükseköğretim üst kuruluşlarındaki 657 sayılı Kanuna tabi personel bakımından ise yükseköğretim kurumları ile yükseköğretim üst kuruluşlarının en üst yöneticisinin teklifi üzerine, yükseköğretim kurumlarında Üniversite Yönetim Kurulunun, yükseköğretim üst kuruluşlarında ise Yükseköğretim Kurulunun kararıyla kamu görevinden çıkarılır.” ifadesine yer verilmiştir.
Bu kararname kapsamında, Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen üniversite idari personeli hakkında ilgili üniversite rektörü “ÜNİVERSİTE YÖNETİM KURULU” ‘na bu kişi ya da kişiler ile alakalı olarak “Kamu Görevinden Çıkarma” disiplin cezası teklifinde bulunacak ve karar yönetim kurulu tarafından verilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. NESLİHAN diyor ki:

    Bu Süleyman Demirel üniversitesi her bölümden alıyor mu?

    1. Demir diyor ki:

      Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programına, M.E.B. TTKB 20/02/2014 Tarih ve 9 Sayılı Kararına göre öğretmenliğe kaynaklık eden atamaya esas olan Alan/ Program/Fakültelerden başvuru yapılabilir. Bütün bölümlerden alım yapılıyor.

BİR YORUM YAZ