Formasyonda ALES Şartı Geldi mi?

  • 26 Mart 2015
  • 18.153 kez görüntülendi.
Formasyonda ALES Şartı Geldi mi?

Merhaba Arkadaşlar Özellikle Sosyal Medya Takipçilerimiz Tarafından Bizlere Sorulan

Alıntı:”Formasyonda ALES Şartı Geldi mi?”

Sorusuna Cevap Verelim Bugün…

Formasyonda ALES Şartı Geldiğine Yönelik Haberlerin Nerden Yayıldığını Bilmemekle Beraber YÖK’ten Bu Konu Hakkında Herhangi Bir Açıklama Gelmemiştir…

ÖSYM 19 Mart 2015 Tarihinde Yayınladığı ALES Başvuru Bilgilendirme Metninde ALES’e Kimlerin Başvurması Gerektiğini Açıkça Belirtmiştir…

2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi: Başvurular

2015-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 19-31 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular bugün saat 16:30 itibariyle alınmaya başlanmıştır.
78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.
Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar.
Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.
Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin  İnternet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

Yukarıda ÖSYM’nin Yaptığı Açıklamadan Yola Çıkarak ALES’in Formasyon Alımında Bir Etkinliğinin Olmayacağı Kanısına Varabiliriz…

Konu İle İlgili Fikri veya Bilgisi Olanlar Yorum Yaparak Konumuza Katkı Yapabilirler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şehmus diyor ki:

    Ben ilk okuduğm bölümden formasyon almayı düşünüyorum. İkinci bir üniversite okuduğumda yine formasyon almam gerekiyor mu ? Yoksa aldığın formasyon ikinci bölüm icinde geçerli olur mu ?

    1. MiRaLaY MiRaLaY diyor ki:

      Talim Terbiye’nin 80 nolu kararına göre evet tek formasyon geçerli gibi anlıyoruz. Fakat daha uzman kişilerden teyit almanız gerekiyor. Lütfen facebook gruplarımızda sorunuz.

BİR YORUM YAZ