Girişimcilik Nedir? Nasıl Girişimci Olunur?

  • 20 Mayıs 2016
  • 76 kez görüntülendi.
Girişimcilik Nedir? Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimcilik, bir bireyin sahip olduğu tüm imkanları en iyi şekilde değerlendirebilme ve riskleri kabullenerek bir organizasyonu başarıya ulaştırabilme yeteneğidir. Girişimcilik bir karakter özelliği kabul edildiği gibi başarılı girişim sergileyenlere de Girişimci denir.

Girişimciliğin aslında tanımını yapmak inanın sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Zira bu terim ilk olarak ortaç zamanında meydana çıkmış ancak o zamandan günümüze dek devam eden süreç içerisinde farklı anlamlarda ve şekillerde kullanılmıştır. Yukarıdaki en basit tanımıyla açıklamaya çalıştığımız girişimcilik özelliği her insanın içerisinde bir parça olduğu varsayılan ancak bazı insanda açıkta bazı insanda ise derinlerde yatan bir özelliktir.

Girişimci olmak için yalnızca girişimci bir ruha sahip olmak tek başına ne yazık ki yeterli değildir.  Girişimci bir ruhun gerçek bir girişime soyunabilmesi ve başarıyı elde etmesi için gerekli şartları hazırlama, fikir, motivasyon, kaynak tedariki ve eğitim gibi daha birçok detaya ihtiyacı vardır.

Girişimcilik

Girişimcilik Dersi

Girişimcilik Dersi, birçok üniversitede öğrenim müfredatı içerisinde verilen bir derstir. Bu dersin amacı girişimcilerin veya potansiyel girişimcilerin eğitilebilmesi, kendi işlerinin başına geçebilmeleri için teşvik edilebilmeleri ve girişim konusunda fikir sahibi olarak daha önce tanımda da bahsettiğimiz o derinlerdeki özelliği açığa çıkartmaktır. Girişimcilikle ilgileniyorsunuz fakat okuduğunuz bölüm veya okul içerisinde girişimcilik dersi almıyorsanız ayrıca özel eğitim kurumları tarafından verilen girişimcilik kurslarına da göz atabilirsiniz.

Girişimcilik Kursu

Başta KOSGEB olmak üzere birçok özel eğitim kurumu dahi girişimcilik konusunda özel dersler vermekte ve bu dersler yardımıyla insanlarla kendi işlerini kurma ve başarılı olma konusunda ışık tutmaktadır. Girişimcilik Kursu sayesinde girişimci adaylar iş dünyası ve girişimler hakkında gerekli teknik bilgilere ve iş planı kavramına hakim olarak kendi girişimlerini başlatabilir ve daha kısa zamanda başarılı olabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ