Kadrolu Öğretmen Alımı Devri Kapandı

  • 12 Ağustos 2016
  • 2.414 kez görüntülendi.
Kadrolu Öğretmen Alımı Devri Kapandı

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili yaptığı açıklamada, öğretmen adaylarını etkileyecek açıklamalarda bulundu.

Yılmaz’ın yaptığı açıklamada en dikkat çeken ifade sözleşmeli öğretmenliğin kalıcı olduğu oldu. Milii Eğitim Bakanı Yılmaz, bundan sonraki süreçte bütün öğretmenlerin sözleşmeli olarak atanacağını, 4 yıllık bir görev sürecinin ardından kadroya geçebileceğini belirtti. Kadroya geçtiği kurumda 2 yıl daha görev yapması istenecek.

Buna göre, kadrolu öğretmen atamaları artık yapılmayıp, bütün öğretmenler kadrolu olabilmek için 4 yıllık sözleşmeli öğretmenlik sürecini tamamlamak zorunda kalacak. Bütün öğretmen ihtiyaçları sözleşmeli öğretmenlerle karşılanacak.

Sözleşmeli öğretmenliğin öğretmenlerin doğudan dönmelerini engelleyeceğini düşünen Yılmaz şunları söyledi: “Ağrı’da bana verilen bilgi, 1 yıl içerisinde 3 bin 200 öğretmen atandı buraya, bir yıl sonra 2 bin 400’ü geri döndü diyor. Eğer öğretmenleri siz bir yerde tutmazsanız belli bir süre, 1 yıl içerisinde görev yapan öğretmen öğrencisini, ailesini tanıyabilecek mi, bağımsız çalışabilme yeri var mı? 4 yıl gibi bir süre içerisinde bir öğretmenle bir öğrencinin baş başa kalması faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde illere son üç yılda 157 bin 167 öğretmen atanmış ancak aynı dönemde 106 bin 340 öğretmende yüzde 68-70’i her görevlendirdiğiniz 10 öğretmenin 7’si dönüyor, 3’ü kalıyor” .

Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliğin sadece doğuya özgü olmadığını, bütün Türkiye’de uygulanacağını belirtti ve en fazla öğretmen ihtiyacının İstanbul’da Marmara Bölgesinde olduğunu sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ