Kapatılan Üniversitelerdeki Öğrenci ve Mezunların Durumu

 • 29 Temmuz 2016
 • 26.681 kez görüntülendi.
Kapatılan Üniversitelerdeki Öğrenci ve Mezunların Durumu

Bugün OHAL çerçevesinde Resmi Gazete’de yer alan KHK ile, FETÖ’ye bağlı 15 Vakıf Üniversitesi’nin kapatıldığını belirtmiştik.

İlgili Haber: 15 Üniversite Kapatıldı

Bu gelişme sonrası, bu vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler ve mezun olan öğrencilerin akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı.”Diplomalarımız iptal mi oldu?” gibi..

Öncelikle, FETÖ ile ilişkisi olmayan, sadece bu üniversitede okuyan öğrenci ve mezunların endişe etmesine lüzum yok. Diplomalar iptal edilmeyecek ve herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

KHK sonrası toplanan YÖK, bu üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin madur olmaması için çalışma yapmaya başladı. Yetkili bir çalışma grubu oluşturdu.

Bu öğrenciler, aynı il öncelikli olmak üzere en yakınlarında bulunan devlet üniversitelerine nakil edileceklerdir.

İŞTE O ÜNİVERSİTELER:

ÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin yerleştirileceği üniversitelerin belirlendiğini açıkladı. Buna göre, İpek Üniversitesi öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine, Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesine, Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesine, Selahaddin Eyyubi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesine, Melikşah Üniversitesi öğrencileri Erciyes Üniversitesine, Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesine, Mevlana Üniversitesinin diğer bölümlerdeki öğrencileri Selçuk Üniversitesine, Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesine, Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesine, Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesine, İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine, Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesine, Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine, Gediz Üniversitesinin diğer bölümlerdeki öğrencileri İzmir Katip Çelebi Üniversitesine, Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesine yerleştirilecek. Er, Fatih Üniversitesi öğrencilerinin yerleştirilmesiyle ilgili çalışmaların ise sürdüğünü bildirdi. [AA]

Bu kurumlardan diploma alanlar taranacak, terör örgütü ile ilişkisi olmayanlar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmayacaktır.

FETÖ ile ilişkisi olan, hak etmeden diploma alanlar ise güvenlik soruşturması ile tespit edilip, diplomaları iptal edilecek.

FormasyonHaber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 227 YORUM
 1. İLKNUR diyor ki:

  meraba..Gediz üniversitesi 2015 mezunuyum şuan iş bulmakta zorlanıyorum diplomamda isim değişikliği gibi bisey yapılıyormu lütfen bilgilendirir misiniz??

  1. Demir diyor ki:

   Mezunların diplomalarında her hangi bir değişiklik yapılacağı ile ilgili bilgi belirtilmedi. Ama umarım bu yönde de bir açıklama gelir.

 2. özgür diyor ki:

  Merhaba, 2002 Fatih üniversitesi mezunuyum. Yaratılan olumsuz algı sebebiyle şu anda iş bulmakta zorlanıyorum.
  Bu değişiklikten faydalanabilir miyim ?

  1. Demir diyor ki:

   Daha önceden diploma alanların ve kapatılan üniversite öğrencilerinin mağdur edilmeyeceği söylendi. Ancak şu an için diploma da isim değiştirme gibi bir durum söz konusu da değil. Çalışmalar hala sürüyor.

   1. Merve diyor ki:

    Isim değiştirme gibi bir durum söz konusu olsun çünkü biz de bu durumdan çok mağduruz. Eğer mağdur etmemek adına bir uygulama yapılacak ise Mezunlar adına kesinlikle isim değiştirme Mezunlar adına çok büyük bir yardım olacaktır.

 3. Gkhn diyor ki:

  Merhabalar, ben kapatılan üniversitelerden bi tanesinden bu yıl mezun oldum. okul kapanmadan önce ben geçici mezuniyet belgemi ve transcribimi alıp master eğitimi için yurt dışına başvurdum ve daha sonra bi yerden kabul aldım. Benim sorum şu; master a kayıt için eski okuldan aldığım geçici mezuniyet belgem yeterli mi yoksa transfer olduğum okuldan yeni bi tane geçici mezuniyet almam mı gerekiyor?

  1. Demir diyor ki:

   Yeni okulunuzla iletişime geçin sonuçta eski okulunuzun adında bir okul yok şu anda sıkıntı olabilir. Yeni okulunuz sizi yönlendirecektir konu ile ilgili olarak.

 4. Hulya YILMAZ diyor ki:

  Kapatılan Zirve Ünv. 2014 de ylisans mezunuyum.ALES başvurusu yapmak istiyorum.Ama sistem beni lise mezunu görüyor.YÖKSİS girişim yapılmamış sanırm.OSYM zirve ile görüş diyor.3 gündür telefonları açan yok.Muahattap bulamıyorum.Maile dönüş yok.Gaziantep Ünv.devredilmiş onlarda bizde veri yok Zirveyei ara diyor..Ne yapabilirim.

  1. Demir diyor ki:

   Bunu en iyi çözecek yer sizin koordinatör üniversiteniz.

 5. Derya diyor ki:

  İyi günler ben ızmir Üniversitesi 2014 mezunuyum geçici mezuniyetine almıştım fakat diplomamı çıkmadığı için alamamiştim bazı durumlarda bir türlü almaya gidemedim şimdi diplomamı nerden alacağım

  1. Demir diyor ki:

   Koordinatör üniversitenizden almalısınız.

 6. Derya diyor ki:

  Bilginiz varsa yardımci olur musunuz

 7. İBRAHİM diyor ki:

  Merhabalar,
  doktora bavurusu yapacağım okul tarafından, mezun oldugum yüksek lisanstaki projemin örneği isteniyor. Fatih Üniversitesi’nden mezun oldugum için projemin bir örneğini nasıl alabilirim sizce? Bir fikriniz var mı?
  Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  1. Demir diyor ki:

   Durum ile ilgili olarak koordinatör üniversiteniz ile iletişime geçmelisiniz.

 8. Betül diyor ki:

  2016 senesi bu okulların birinden mezunum diplomaların iptal edileceği çıktı bu ne kadar doğru ?diplomamın aslını almıştım zaten bir sorun oluşurmu bu yıl sınavlara giricem

  1. Demir diyor ki:

   Diplomaların iptal edileceğine dair resmi bir açıklama yok. Böyle birşey olacağını sanmıyorum. Başbakan bu konuda öğrencilerin mağdur edilmeyeceğini belirtti.

 9. Buket diyor ki:

  Bende maalesef gediz üniversitesi gecen yil meznuyum ve kpssue girdim bu donem diplomami degistirebiliyor muyum yoksa bu sekilde de tercih yapabilicek miyim

 10. Emre diyor ki:

  Ben liseden mezun oldum okul kapatıldı özel harekatta sıkıntı olurmu

  1. Demir diyor ki:

   Olmayacaktır muhtemelen.

 11. Sss diyor ki:

  Merhaba.yüksek lisansımı kapatılan fatih ünv.de yapmıştım.elimde kapatılan bir ünv..nin diplomasının olmasının bir anlamı olacağını düşünmüyorum.diplomaların başka bir ünv. adı altında değişmesi söz konusumudur ve bu anlamda bir çalışma yapilacakmi (yapılması gerektiğini düşünüyorum)

  1. Demir diyor ki:

   Bu konuda mağduriyet yaşanmayacağı belirtildi. Ancak diploma değişikliği ile ilgili bir çalışma henüz yok.

 12. buse diyor ki:

  merhaba ben sifa üniversitesinde 1. sinifi bitirdim 2. sinifa geçerken dondurmayi düşünürken okullar kapatildi hamileydim ve bebeğim dondugu icin tercihleride kaçırdım donduramadim fakat seneye yine devam etmek istiyorum tercih yapmadim nasil yapacagim yardim ederseniz cok sevinirim

  1. Demir diyor ki:

   Kapatılan üniversitenin koordinatör üniversitesi ile iletişime geçmelisiniz.

 13. Seyfullah diyor ki:

  Arkadaşlar maduriyeti olan kişiler bence bir sosyal paylaşım sitesinde gurup kursun ve burada şikayetler toplanıp bimer e dilekçe verilsin

BİR YORUM YAZ