Kapatılan Üniversitelerin Öğrencilerinin Durumu Hakkında Yeni Detaylar

  • 06 Ağustos 2016
  • 853 kez görüntülendi.
Kapatılan Üniversitelerin Öğrencilerinin Durumu Hakkında Yeni Detaylar

YÖK en son yaptığı açıklamayla,  kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin diğer üniversitelere yerleştirilmesinde puan esası uygulanacağı belirtilmişti. Buna göre öğrenciler  üniversiteye girdikleri seneki puanları esas alınarak üniversite tercihi yapacaklar. Puanları yetmeyen öğrenciler, en düşük tabanlı programa geçecekler.

Bu öğrenciler ile ilgili olarak, YÖK tarafından bir bilgi notu dağıtıldı. Bu notta yer alan bilgiler şöyle:

EN DÜŞÜK TABAN PUANLI PROGRAMA YERLEŞTİRİLECEK

“Kapatılan üniversitelere kayıtlı tüm ön lisans ve lisans öğrencileri (özel yetenek sınavı ile kayıt yaptıranlar dâhil), üniversiteye girdikleri yıldaki ÖSYS/DGS puanları ile kayıt yaptırdıkları programların taban puanları esas alınmak suretiyle, yapacakları tercihler dikkate alınarak ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirilecek. Öğretim dili yabancı dil olan programlardaki öğrenciler, aynı isimli öğretim dili Türkçe programları da tercih edebilecek. Öğretim dili Türkçe olan programlardaki öğrenciler, aynı isimli öğretim dili yabancı dil olan programları da yabancı dil yeterlilik koşullarını sağlayarak tercih edebilecek. Tercihlere yerleştirmede öğrencinin kayıt olduğu yıla ait ilgili puanı dikkate alınacak. Öğrencinin puanının sınava girdiği yıldaki programların taban puanlarından düşük olması durumunda ilgili yıldaki en düşük taban puanlı programa yerleştirilecek.

KOORDİNATÖR ÜNİVERSİTE

Kapatılan vakıf yükseköğretim kuramlarındaki lisansüstü programlardaki öğrenciler ile yabancı uyruklu öğrenciler koordinatör üniversiteye yerleştirilecek. Öğrencilerin kapatılan vakıf yükseköğretim kurumuna ödemekte olduğu ücreti, 667 sayılı KHK uyarınca eğitime devam edecekleri yükseköğretim kurumuna ödeyecek, bu ücretin hereğitim-öğretim yılında TÜFE oranında arttırılacak.

YATAY GEÇİŞ YAPABİLECEKLER

Öğrenciler diğer öğrencilere tanınan haklar çerçevesinde yatay geçiş yapabilecek. Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin yatay geçiş işlemleri için gerekli olan öğrenci belgesini e-devlet üzerinden alabilecek. Öğrencilerin kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarından daha önce aldıkları belgeler ile yatay geçiş için başvuru yapabilecek.

YAZ OKULLARI VE BÜTÜNLEME

Öğrencilerin yaz öğretimine ilişkin işlemlerin koordinatör üniversite tarafından düzenlenecek, koordinatör üniversite tarafından yaz öğretimi yapılamaması durumunda yerine bütünleme sınavı yapılabilecek. Öğrencilerin belge düzenlenmesi işlemleri koordinatör üniversite tarafından yürütülecek.

DİPLOMALAR DA KOORDİNATÖRDEN

Mezuniyeti hak etmiş olduğu halde üniversitelerinin kapanmasından dolayı diplomaalamayan öğrencilerin diplomaları koordinatör üniversiteler, öğrenim görmekte olan öğrencilerin diplomaları yerleştirilecekleri üniversiteler tarafından düzenlenecek.”

KAPATILAN ÜNİVERSİTELER İÇİN KOORDİNATÖR ÜNİVERSİTELER

 

KAPATILAN ÜNİVERSİTE KOORDİNATÖR ÜNİVERSİTE
Bursa Orhangazi Üniversitesi Bursa Teknik Üniversitesi
Canik Başarı Üniversitesi Ondokuz  Mayıs Üniversitesi
Fatih Üniversitesi İstanbul Üniversitesi
Gediz Üniversitesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
İpek Üniversitesi Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
İzmir Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi
Melikşah Üniversitesi Erciyes Üniversitesi
Mevlana Üniversitesi Selçuk Üniversitesi
Murat Hüdavendigar Üniversitesi İstanbul Üniversitesi
Selahattin Eyyubi Üniversitesi Dicle Üniversitesi
Şifa Üniversitesi Ege Üniversitesi
Süleyman Şah Üniversitesi İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Turgut Özal Üniversitesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Zirve Üniversitesi Gaziantep Üniversitesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet diyor ki:

    Merhaba, ben bu dönem mezun oldum diplomamı alamadım büyük ihtimalle diplomam hazırlanmamıştı yani diplomam istabul üni hazırlayacak istanbul üni yazacak değil mi diplomada ?

    1. Demir diyor ki:

      Diplomanızı okulunuzun bağlı olduğu koordinatör üniversiteden alacaksınız. Yapılan açıklamaya göre diplomanınızda eski üniversitenizin ismi de olacak.

BİR YORUM YAZ