KPSS ve Merkezi Atamanın Geleceği Hakkında Açıklama

  • 02 Temmuz 2016
  • 1.498 kez görüntülendi.
KPSS ve Merkezi Atamanın Geleceği Hakkında Açıklama

KPSS-

KPSS sınavı kaldırılıyor mu? Tartışmaları mecliste devam ediyor.MHP İstanbul Milletvekili İsmail Aksu tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenilerek bazı sorular yöneltti.

O sorular ve cevapları şöyle:

1)KPSS Kaldırılacak mı?

2)ÖSYM Tarafından yapılan merkezi yerleştirme kaldırılacak mı?

3) Sözlü sınavla ile personel  alma yolunu mu açmayı amaçlıyorsunuz?

CEVAP:

Kamu kurum ve kuruluşlarının B grubu kadro/ pozisyonları için yerleştirme işlemleri Kamu Görevin İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine göre gerçekleştirilmekte olup mezkur yönetmelikte kamu kurum ve kuruluşlarının, her yılın bütçe imkanları, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ile hizmet gereklerini de dikkate alacakları bir personel planlaması neticesinde atama yapılması planlanan kadro Devlet Personel Başkanlığı’na bildirecekleri hükme bağlanmıştır. Ayrıca bu kadro/pozisyonlar ve bu kadro/pozisyonlara başvuracak adayların taşımaları gereken nitelikleri gösterir tercih klavuzunun hazırlanarak ilan edileceği ve adayların taşımaları gereken nitelikleri gösterir tercih klavuzunun hazırlanarak ilan edileceği ve adayların ÖSYM başkanlığı tarafından KPSS puanları, tercih sayıları, koşulları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirecekleri de hüküm altına alınacaktır.

Öte yandan, Devlet Personel Başkanlığında mezkur yönetmelikte yukarıda belirtildiği şekilde düzenlenmiş bulunan merkezi yerleştirme işlemlerinin kaldırılması hususunda yapılan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

Değerlendirme: Şu an olmasa da, gittikçe daralan merkezi atama ve artan sözlü mülakat göz önüne alınırsa, gidişatın kpss ve merkezi atamanın azaltılması ve sözlü/mülakat ile alımın artmasına doğru olduğu düşünmekteyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ