Kredi Yurtlar Kurumu Borçlarına Yapılandırma

  • 31 Temmuz 2016
  • 2.135 kez görüntülendi.
Kredi Yurtlar Kurumu Borçlarına Yapılandırma

Uzun süredir gündemde olan vergi affı ya da vergi barışı olarak adlandırılan, kamu alacaklarının yapılandırılması ile ilgili süreç içerisinde Kredi Yurtlar Kurumuna olan öğrenim kredileri borcu da yer alıyor.

Maliye Bakanı Nabi Ağbal, vergi affı ile ilgili olarak vergi borçlarına yapılandırma getirileceğini belirtti. Bazı Kamu Alacaklarının Yapılandırılmana İlişkin Kanun Teklifi ile kişi ve özel sektörün kamuya olan borçlarının taksitlendirilmesi ve faizleri düşülerek ödeme kolaylığı sağlanması amaçlanıyor.

Yapılandırma süreci 30 Haziran 2016 tarihinden önceki vergi ve sigorta borçlarını kapsayacak. İlgili tarihe kadar olan vergi borçlarının asıl tutarlarından vazgeçilmeyecek. Borçlar tek seferde ödenebileceği gibi farklı taksit seçenekleri de sunulacak.

Bu kapsam dahilinde; her türlü vergi, sigorta primleri, trafik cezaları, emlak vergisi, çöp kredisi, karayolları borçları, çalışan emeklilerin sosyal güvenlik destek primleri, MTV ödemeleri, ödenmeyen su faturaları, Kredi Yurtlar Kurumu’nun vergi dairelerine intikal eden öğrenim kredileri de yer almakta.

Kısa süre içinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşacak bu kapsamlı düzenleme ile yaklaşık 20 milyon kişinin borçlarını yapılandırması bekleniyor. Yapılacak olan bu vergi yapılandırması ile devletin tahsil edemediği 50 milyar liralık bir kaynağa ulaşabileceği düşünülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ