Kredi Yurtlar Kurumu, Kredi Borçları’nı Vergi Dairesine Devrediyor

  • 04 Ağustos 2016
  • 1.855 kez görüntülendi.
Kredi Yurtlar Kurumu, Kredi Borçları’nı Vergi Dairesine Devrediyor

Kredi Yurtlar Kurumu, kredi borçlarının vergi dairelerine devredileceğini açıkladı.

Kredi Yurtlar kurumundan öğrenim ve katkı kredisi kullanıp, ödeme zamanı geldiği halde hiç ödemeye yapmayan ya da iki ve ya daha fazla taksidini ödemeyenlerin borçları vergi dairelerine aktarılacak.
Kredi borçlularının yaptıkları ödemeler, 1 Ağustos 2016 tarihine kadar sisteme işletildikten sonra, kalan borçları vergi dairesine aktarılacak.Borçlular bundan sonraki ödeme ve diğer işlemlerini vergi dairelerine yapacak.

Vergi borçlarının aktarılma işlemi tamamlandıktan sonra, borçlular borç ödeme ve sorgulamalarını İnternet Vergi Dairesi üzerinden öğrenebilirler.

Daha önceki bir haberimizde Kredi Yurtlar Kurumu borçlarınında, vergi yapılandırmasına dahil edileceğini belirtmiştik.

Bazı Alacakların Yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi de mecliste bugün itibariyle kabul edildi. Bu durumda 30 Haziran öncesinde öğrenim ve katkı kredisi bulunan borçlularda, vergi yapılandırmasından yararlanabilecek.

Kanun kapsamaında kesinleşmiş asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmeyecek. Bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek.

Eğer ilk taksit süresi içerisinde bütün borç ödenirse, herhangi bir faiz ödemek zorunda kalmayacaklar. İlk taksidin ödeme süresi içinde tamamen ödenmesi halinde, feri alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak.

Vergi yapılandırması için başvuranlar, yapılan taksitlerde ikiden fazla kez ödemeyi vaktinde yapmadıklarında, yapılandırma haklarını kaybedecekler.

Düzenlemeden yararlanmak için başvuruda bulunan kişiler, taksit sürelerini kendileri belirleyebilecek ve bu taksitlere uygun ödeme planı çıkarılacak. 36 aya kadar taksit yapmak imkanı oluşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ