Nabi Avcı 474 bin 903 Kadrolu Öğretmen Alındı

  • 06 Haziran 2015
  • 1.940 kez görüntülendi.
Nabi Avcı 474 bin 903 Kadrolu Öğretmen Alındı

Öğretmen atamaları

Bakan Avcı, “Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle, “öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak” şartının yürürlükten kaldırıldığına değinerek, 2003’ten Mart 2015’e kadar 474 bin 903 kadrolu öğretmen alındığını söyledi.

“4+4+4 sistemi”yle yaşayan diller ve lehçeler seçmeli dersinin okutulmaya başlandığını ifade eden Avcı, öğrencilerin, istemeleri halinde Kürtçe ve Lazca gibi 5 dili, devlet okullarında dahi öğrenebildiğini belirtti.

“Öğrencinin başarısı, geniş zamana yayılarak belirleniyor”

Liseye geçiş için yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında merkezi sınavların uygulandığını söyleyen Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TEOG sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye genelinde yaptığı merkezi ortak yazılı sınavıdır. Altı ayrı dersten 1. ve 2. dönem olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanıyor. TEOG sistemi, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil geniş zaman dilimine yayarak belirliyor. 8. sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılıyor.”

Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, kendi Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nü kurduğunu belirterek, daha sağlıklı sınav sistemi için sorumluluğun buraya verildiğini söyledi.

Geçen yıl özel okula gidecek öğrencilere, okul öncesinde 2 bin 500, ilkokullara ve temel liselere 3 bin, ortaokul ve liselere de 3 bin 500 lira teşvik verildiğini belirten Avcı, bu yıl için de uygulamanın devam edeceğini, konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Nabi Avcı, 2014-2015 istatistiklerine göre, ülke genelinde derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısını, ilköğretimde 27’ye, ortaöğretimde 28’e kadar düşürdüklerine dikkati çekerek, bu yıl itibarıyla öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da ilkokulda 18, ortaokulda 17, ortaöğretimde 14, genel ortaöğretimde 14, mesleki ve teknik ortaöğretimde 14’e kadar indiğini bildirdi.

2003’ten 2014’e kadar 234 bin 473 dersliğin tamamlanıp eğitim ve öğretimin hizmetine sunulduğunu dile getiren Avcı, göreve geldiği 25 Ocak 2013’ten bu yana, 46 bin 14 dersliğin yapıldığını söyledi.

347 bin 367 etkileşimli tahtanın kurulum çalışmaları devam ediyor

FATİH Projesi kapsamında da bugüne kadar 3 bin 657 okulda 84 bin 921 sınıfa etkileşimli tahta yerleştirildiğini, bu okullara çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman kamera kurulumun da tamamlandığını belirten Avcı, şu bilgileri verdi:

“Yine aynı okullarda yerel alan ağı kurulum çalışmaları tamamlandı. Ayrıca şimdiye kadar 737 bin 800 tablet bilgisayarın liselerdeki öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dağıtımı tamamlandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen törenle, 700 bin tablet bilgisayarın daha dağıtımı yapılmaya başlandı. Bunların yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca ihalesi yapılan 347 bin 367 etkileşimli tahta ve 41 bin 996 çok fonksiyonlu yazıcının da okullarımızda kurulumu devam ediyor. FATİH Projesi kapsamında 81 ilimizde 110 uzaktan eğitim merkezi kuruldu.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ