Naci Ağbal’dan Yeni Öğretmen Alımına Yönelik Açıklama

  • 10 Ağustos 2016
  • 581 kez görüntülendi.
Naci Ağbal’dan Yeni Öğretmen Alımına Yönelik Açıklama

15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevden alınan öğretmenlerin yerlerine yenilerinin alınması beklenirken, verilen karar 15 bin sözleşmeli öğretmenin alınması olmuştu.

Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklama ile yeni öğretmen alımlarının da yapılacağını sinyalini vermiş oldu. Ağbal kamudaki öğretmen açığı ile ilgili olarak şunları bildirdi:”Milli Eğitim’de ne kadar öğretmen çıkarılmışsa aynı sayıda öğretmeni süratle alacağız”

Ağbal kamudaki işten çıkarmaların sorun yaratmaması için bir an önce kadrolarının doldurulacağını ifade etti. Öğretmen boşluklarının bir an önce telafi edileceği üzerinde duran Ağbal, kamu kurumlarındaki ihtiyaç belirlendikten sonra bakanlar kurulu kararı ile alım yapılacağını söyledi. Bakan Ağbal’ın sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) ‘Kamudan atılan personelin yerine bu kadar sayıda personeli kamu kurumları alabilecek’ yazdık. Bütçe kanunundaki kısıtlamalara tabi olmaksızın. Fakat kurumsal bazda alınacak personel sayısını belirleme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verdik. Başbakanlık bütün kamu kurumlarından bilgileri toplayacak, ne kadar personel çıkarıldı, ne kadar almak istiyorlar, o listeler oluşturulup, Bakanlar Kurulu kararının arkasına ekleyeceğiz onu ve o personeli alacağız. Burada en kritik olan şey öğretmenler. Prensip olarak öğretmenlerle ilgili zaten ihtiyacımız var. Ne kadar öğretmen çıkarılmışsa aynı sayıda öğretmeni süratle alacağız. Mesela Maliyede; örneğin 2 bin kişi çıkarıldı ama neden 2 bin kişi alayım ki. Belki bin kişi bana yeterli.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ