Öğretmen Alımında Değişikliğe Gidiliyor!

  • 12 Kasım 2016
  • 3.813 kez görüntülendi.
Öğretmen Alımında Değişikliğe Gidiliyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmen alımlarında değişiklik yapılacağını belirterek yeni sistemle ilgili bilgiler verdi.

Yeni sistemde öğretmenlere teşvik verilecek. Bütün okullar 100 puan üzerinden değerlendirmeye tutulacak. Öğretmenlerin ek ders ücretleri ve hizmet puanları çalıştıkları şartlara göre değişecek.

KPSS sınavının öğretmenin niteliğini ölçmede çok yeterli olmadığını düşündüğünü belirten Tekin, staj programıyla ilgili şu açıklamada bulundu:’Artık, her okula öğretmen sayısıyla orantılı bir biçimde öğrenci gönderilecek eğitim fakültelerinden. Her okulda dosya oluşturulacak ve biz öğretmen atarken o dosyaları referans olarak kabul edeceğiz. Test sınavı başarısını değil, sadece öğretmenin o bir yıl içindeki durumunu veri olarak kullanacağız. Şimdiye kadar yüksek puanla atanıyordu. KPSS öğretmen niteliğini ölçen bir sınav değil. Bu felsefeyi yavaş yavaş terk ediyoruz. Gelecek yıl veri setimizi biraz daha genişleteceğiz.KPSS’ye ilave olarak staj dosyasındaki notlar, mülakat notları... Bunları da değerlendireceğiz. Öğretmen niteliği bununla ancak artabilir. Sözleşmeli öğretmenlikle de 4 yıl sonunda kadrolu olabilecek öğretmen. Bir perfomans denetimine tabi tutulmuş olacak. Veli, öğrenci, idare memnuniyeti, tüm bunların hepsini ölçebileceğimiz mekanizma oluşacak. ‘

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ