Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 14 Temmuz 2016
 • 17.975 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pedagojik Formasyon eğitimi,  öğretmen olabilmek için alınması gereken, sizin iyi bir eğitimci  olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisidir. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun iseniz ve mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istiyorsanız pedagojik formasyon eğitimini almak zorundasınız.

Herhangi bir Eğitim fakültesinde okumuşsanız bu dersleri almışsınızdır ve öğretmen olacak şekilde mezun olursunuz.

Fakat öğretmen yetiştiren bir yüksek öğretim kurumundan mezun iseniz size sonradan belli saatler dahilindeki ilave eğitimlerle ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi‘ almaları sağlanmaktadır.
Herhangi bir lisans programından mezun iseniz ve diploma not ortalamanız 2.5 /4 ya da 65/100 ise bu eğitimi size verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Daha aşağı not ortalamalarını da sertifika verilmektedir. İlanlarda bu detaylar yazmaktadır.

formasyon-nedir

Pedagojik formasyon eğitimleri, yılın her dönemi olmaktadır.

Eğer yurt dışındaki bazı üniversitelerden mezun iseniz ve formasyon eğitimi almak istiyorsanız denklik belgenizi aldıktan sonra Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen kriterler ile bu programlara dahil edilirsiniz. Başvurularınızı yapabilirsiniz.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Türkiye’deki bütün üniversitelerde lisans programı vardır ve pedagojik formasyon eğitimleri belli kontenjanlar dahilinde olmaktadır.Bu eğitimi vermek isteyen üniversiteler Yükseköğretim Kuruluna istediği bölümleri talep ederek kontenjan sayılarını da belirleyerek başvururlar.

Her üniversiteye aynı sayıda kontenjan açmak mümkün olmadığı için başka üniversitelere de başvuru yapılabilir. YÖK onayı olan ve gerekli şartlar incelendikten sonra kabul edilen üniversitelerin her yıl kontenjan sayıları değişmektedir.

Program açılan her üniversite, kontenjanın bir kısmını kendi lisans öğrencilerine bir kısmını da  başka üniversitelerden mezun olan adaylara ayırmaktadır.

Pedagojik formasyon sertifika programları örgün, uzaktan ya da karma olabilir. Bu üniversitelerin altyapısı ve kendi tercihlerine bağlıdır.

Her üniversitede değişmekle birlikte ortalama 2 bin TL civarı ücretlendirme olmaktadır.

pedagojik formasyon4

Formasyon ilanları sene boyunca yayınlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon eğitimleri üniversitelerin sadece eğitim öğretim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılmaktadır. Yeterli öğretim görevlisi olmayan üniversitelerde ve alanlarda program açılmamaktadır.
AÖF mezunları eğer bu bölümlerden birinden mezun ise başvuru hakkına sahiptirler.
Okullarda kadrolu öğretmen için atanmanız için ya da okullarda çeşitli nedenlerden dolayı açılan öğretmen açıkları için  sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Bu programlar için yaş sınırı yoktur. Çünkü, ülkemizde öğretmen olmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğitim yolunda atılan adımlar size ve çevrenize olumlu olarak geri dönecektir.

Güncel pedagojik formasyon ilanlarını ve haberlerini sitemizden takip edebilir, android uygulamamızı indirip her an haberleri cebinize alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 222 YORUM
 1. Özlem diyor ki:

  Firat ünivetsitesi bahar döneminde formasyon açabilir mi?

  1. Demir diyor ki:

   Bahar dönemi için açabilir.

 2. su diyor ki:

  formasyon eğitimi ve sertifikası diye ikiyemi ayrılıyor? tam anlayamadım. benim diploma notum 2,75 / 4

  1. Demir diyor ki:

   Hayır böyle bir ayrım yok. Formasyon eğitimi sonunda sertifikanızı alırsınız. 2, 75 ile üniversitelerin formasyon programlarına başvuru yapabilirsiniz.

 3. Busra diyor ki:

  4 yillik kimya Lisans programindayken formasyon aliyorum fakat okulu 2 yilliktan mezun olarak diploma alip okuldan ayrilsam formasyonum hala gecerli olur mu?

  1. Demir diyor ki:

   Lisans bölümünden mezun olmadan formasyon belgenizi kullanamazsınız.

 4. levent diyor ki:

  merhaba teknik eğitim yapı öğretmenliği mezunuyum kendi branşım dışında başka bölüme başvuru yapılabiliyor mu formasyon almalımıyım aldığım takdirde sözleşmeli olarak sınıf öğretmenliğine başvurabilir miyim..

  1. Demir diyor ki:

   Branşınız dışında başvuru yapamazsınız. TTK 80 sayılı kararda hangi branşarın hangi öğretmenlikleri yapabilecekleri belirtilmiştir. Kontrol edebilirsiniz. https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 5. Formasyon masuru diyor ki:

  Merhaba ben Ktü den sormasyon aliyorum ve birinci donem iki tane alttan dersim var.. bunu ickn ne yapmam gerekir birde ikinci donemide ktu yerime baska bir üniversiteden decam etme sansim yok mu acaba

  1. Demir diyor ki:

   ALttan kalan dersler için bazı üniversiteler tekrar sınav imkanı tanıyor. İkinci dönem başka yerde devam edemezsiniz.

 6. yaren diyor ki:

  merhaba, kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim. formasyon almak istiyorum. ortalama kaç ay sürüyor?

  1. Demir diyor ki:

   Genelde toplamda 28 hafta

 7. dlk diyor ki:

  Merhaba. Lisans mezunuyum. Ktü den formasyon almak istiyorum, bahar döneminde başvuru yapılabilir mi? Sistemden bakıyorum ama sadece sınav tarihleriyle ilgili bilgiler verilmiş.

  1. Demir diyor ki:

   Bahar dönemi için duyuru yayımlamadılar.

 8. selin diyor ki:

  merhaba. ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum formasyon almak istiyorum fakat bilişim alanında açan üniversiteler çok sınırlı. matematik alanında formasyona başvurabilir miyim? eğer yapabiliyorsam bilişim öğretmeni mi sayılırım?

  1. Demir diyor ki:

   MAtematik olarak başvuru yapamazsınız.

 9. yaren diyor ki:

  peki şöyle bir açıklama var” MEB, ihraçlarla oluşan öğretmen açığını kapatmak için, temmuz 2014 sonrasında diğer kurumlara atanan memurlardan ‘naklen’ atama yoluyla öğretmen alımı yapacak.” deniliyor. ben son sınıf öğrencisiyim illa bir memur mu olmam gerekiyor formasyon ile atanabilmem için

  1. BRoNew diyor ki:

   Yaren hanım bahsettiğiniz alım yapıldı ve sadece 15 temmuz şehit yakınları ve gazileri geçiş yapabildi. Genel bir kurumlar arası değil. Ve evet memuriyet kadrosunda olmanız gerekli.

 10. levent diyor ki:

  merhaba yapı öğretmeninin formasyon almasına gerek var mıdır

 11. emine diyor ki:

  İyi günler formasyon alındığı zaman kadrolu öğretmen olunabiliyor mu? Ben ybs okuyorum şu anda formasyon aldığım zaman ne öğretmeni olabilirim biraz araştırdım net bi bilgiye ulaşamadım.

 12. yasemin diyor ki:

  iyi günler harran ünivertesinde formasyon açılır mi? bilginiz var mı? ayrıca maliye mezunuyum formasyon aldığım takdirde muhasebe finansman ya da işletme öğretmeni olarak atanma durumu olur mu ? teşekkür ederim.

  1. Demir diyor ki:

   HARRAN ÜNİVERSİTESİ İÇİN HENÜZ BİR BİLGİ YOK MALESEF. MALİYE BÖLÜMÜ OLARAK FORMASYON ALDIĞINIZDA ŞU BÖLÜMLERİN ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPABİLİRSİNİZ;Muhasebe ve Finansman Alanının;
   • Bilgisayarlı Muhasebe
   • Dış Ticaret Ofis Hizmetleri
   • Finans ve Borsa Hizmetleri
   dallarının alan/dal dersleri
    Pazarlama ve Perakende Alanının;
   • Satış Elemanlığı
   • Sigortacılık
   • Emlak Komisyonculuğu
   • Gıda Satış Elemanlığı
   dallarının alan/dal dersleri
    Ulaştırma Hizmetleri Alanının;
   • Lojistik
   dalının alan/dal dersleri ve modülleri
    Diğer alanların Muhasebe ve Finansman
   alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri
    İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi
   • Girişimcilik
    Ustalık Dönemi Ortak Dersler (**)

   1. yasemin diyor ki:

    aslında demek istediğim tam olarak şu; formasyon alırsam atanma durumum olur mu? gazi üniv mezunları varken biz 2. plandayız maalesef .. teşekkür ederim.

    1. Demir diyor ki:

     Evet. Atanmanız biraz zor olur. İkinci önceliklisiniz dediğiniz gibi. Çok yüksek puanınız bile olsa zor.

     1. yasemin diyor ki:

      anladım teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

BİR YORUM YAZ