Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 14 Temmuz 2016
 • 23.917 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pedagojik Formasyon eğitimi,  öğretmen olabilmek için alınması gereken, sizin iyi bir eğitimci  olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisidir. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun iseniz ve mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istiyorsanız pedagojik formasyon eğitimini almak zorundasınız.

Herhangi bir Eğitim fakültesinde okumuşsanız bu dersleri almışsınızdır ve öğretmen olacak şekilde mezun olursunuz.

Fakat öğretmen yetiştiren bir yüksek öğretim kurumundan mezun iseniz size sonradan belli saatler dahilindeki ilave eğitimlerle ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi‘ almaları sağlanmaktadır.
Herhangi bir lisans programından mezun iseniz ve diploma not ortalamanız 2.5 /4 ya da 65/100 ise bu eğitimi size verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Daha aşağı not ortalamalarını da sertifika verilmektedir. İlanlarda bu detaylar yazmaktadır.

formasyon-nedir

Pedagojik formasyon eğitimleri, yılın her dönemi olmaktadır.

Eğer yurt dışındaki bazı üniversitelerden mezun iseniz ve formasyon eğitimi almak istiyorsanız denklik belgenizi aldıktan sonra Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen kriterler ile bu programlara dahil edilirsiniz. Başvurularınızı yapabilirsiniz.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Türkiye’deki bütün üniversitelerde lisans programı vardır ve pedagojik formasyon eğitimleri belli kontenjanlar dahilinde olmaktadır.Bu eğitimi vermek isteyen üniversiteler Yükseköğretim Kuruluna istediği bölümleri talep ederek kontenjan sayılarını da belirleyerek başvururlar.

Her üniversiteye aynı sayıda kontenjan açmak mümkün olmadığı için başka üniversitelere de başvuru yapılabilir. YÖK onayı olan ve gerekli şartlar incelendikten sonra kabul edilen üniversitelerin her yıl kontenjan sayıları değişmektedir.

Program açılan her üniversite, kontenjanın bir kısmını kendi lisans öğrencilerine bir kısmını da  başka üniversitelerden mezun olan adaylara ayırmaktadır.

Pedagojik formasyon sertifika programları örgün, uzaktan ya da karma olabilir. Bu üniversitelerin altyapısı ve kendi tercihlerine bağlıdır.

Her üniversitede değişmekle birlikte ortalama 2 bin TL civarı ücretlendirme olmaktadır.

pedagojik formasyon4

Formasyon ilanları sene boyunca yayınlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon eğitimleri üniversitelerin sadece eğitim öğretim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılmaktadır. Yeterli öğretim görevlisi olmayan üniversitelerde ve alanlarda program açılmamaktadır.
AÖF mezunları eğer bu bölümlerden birinden mezun ise başvuru hakkına sahiptirler.
Okullarda kadrolu öğretmen için atanmanız için ya da okullarda çeşitli nedenlerden dolayı açılan öğretmen açıkları için  sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Bu programlar için yaş sınırı yoktur. Çünkü, ülkemizde öğretmen olmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğitim yolunda atılan adımlar size ve çevrenize olumlu olarak geri dönecektir.

Güncel pedagojik formasyon ilanlarını ve haberlerini sitemizden takip edebilir, android uygulamamızı indirip her an haberleri cebinize alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 266 YORUM
 1. Özlem diyor ki:

  Firat ünivetsitesi bahar döneminde formasyon açabilir mi?

  1. Demir diyor ki:

   Bahar dönemi için açabilir.

 2. su diyor ki:

  formasyon eğitimi ve sertifikası diye ikiyemi ayrılıyor? tam anlayamadım. benim diploma notum 2,75 / 4

  1. Demir diyor ki:

   Hayır böyle bir ayrım yok. Formasyon eğitimi sonunda sertifikanızı alırsınız. 2, 75 ile üniversitelerin formasyon programlarına başvuru yapabilirsiniz.

 3. Busra diyor ki:

  4 yillik kimya Lisans programindayken formasyon aliyorum fakat okulu 2 yilliktan mezun olarak diploma alip okuldan ayrilsam formasyonum hala gecerli olur mu?

  1. Demir diyor ki:

   Lisans bölümünden mezun olmadan formasyon belgenizi kullanamazsınız.

 4. levent diyor ki:

  merhaba teknik eğitim yapı öğretmenliği mezunuyum kendi branşım dışında başka bölüme başvuru yapılabiliyor mu formasyon almalımıyım aldığım takdirde sözleşmeli olarak sınıf öğretmenliğine başvurabilir miyim..

  1. Demir diyor ki:

   Branşınız dışında başvuru yapamazsınız. TTK 80 sayılı kararda hangi branşarın hangi öğretmenlikleri yapabilecekleri belirtilmiştir. Kontrol edebilirsiniz. https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 5. Formasyon masuru diyor ki:

  Merhaba ben Ktü den sormasyon aliyorum ve birinci donem iki tane alttan dersim var.. bunu ickn ne yapmam gerekir birde ikinci donemide ktu yerime baska bir üniversiteden decam etme sansim yok mu acaba

  1. Demir diyor ki:

   ALttan kalan dersler için bazı üniversiteler tekrar sınav imkanı tanıyor. İkinci dönem başka yerde devam edemezsiniz.

 6. yaren diyor ki:

  merhaba, kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim. formasyon almak istiyorum. ortalama kaç ay sürüyor?

  1. Demir diyor ki:

   Genelde toplamda 28 hafta

 7. dlk diyor ki:

  Merhaba. Lisans mezunuyum. Ktü den formasyon almak istiyorum, bahar döneminde başvuru yapılabilir mi? Sistemden bakıyorum ama sadece sınav tarihleriyle ilgili bilgiler verilmiş.

  1. Demir diyor ki:

   Bahar dönemi için duyuru yayımlamadılar.

 8. selin diyor ki:

  merhaba. ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum formasyon almak istiyorum fakat bilişim alanında açan üniversiteler çok sınırlı. matematik alanında formasyona başvurabilir miyim? eğer yapabiliyorsam bilişim öğretmeni mi sayılırım?

  1. Demir diyor ki:

   MAtematik olarak başvuru yapamazsınız.

 9. yaren diyor ki:

  peki şöyle bir açıklama var” MEB, ihraçlarla oluşan öğretmen açığını kapatmak için, temmuz 2014 sonrasında diğer kurumlara atanan memurlardan ‘naklen’ atama yoluyla öğretmen alımı yapacak.” deniliyor. ben son sınıf öğrencisiyim illa bir memur mu olmam gerekiyor formasyon ile atanabilmem için

  1. BRoNew diyor ki:

   Yaren hanım bahsettiğiniz alım yapıldı ve sadece 15 temmuz şehit yakınları ve gazileri geçiş yapabildi. Genel bir kurumlar arası değil. Ve evet memuriyet kadrosunda olmanız gerekli.

 10. levent diyor ki:

  merhaba yapı öğretmeninin formasyon almasına gerek var mıdır

 11. emine diyor ki:

  İyi günler formasyon alındığı zaman kadrolu öğretmen olunabiliyor mu? Ben ybs okuyorum şu anda formasyon aldığım zaman ne öğretmeni olabilirim biraz araştırdım net bi bilgiye ulaşamadım.

 12. yasemin diyor ki:

  iyi günler harran ünivertesinde formasyon açılır mi? bilginiz var mı? ayrıca maliye mezunuyum formasyon aldığım takdirde muhasebe finansman ya da işletme öğretmeni olarak atanma durumu olur mu ? teşekkür ederim.

  1. Demir diyor ki:

   HARRAN ÜNİVERSİTESİ İÇİN HENÜZ BİR BİLGİ YOK MALESEF. MALİYE BÖLÜMÜ OLARAK FORMASYON ALDIĞINIZDA ŞU BÖLÜMLERİN ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPABİLİRSİNİZ;Muhasebe ve Finansman Alanının;
   • Bilgisayarlı Muhasebe
   • Dış Ticaret Ofis Hizmetleri
   • Finans ve Borsa Hizmetleri
   dallarının alan/dal dersleri
    Pazarlama ve Perakende Alanının;
   • Satış Elemanlığı
   • Sigortacılık
   • Emlak Komisyonculuğu
   • Gıda Satış Elemanlığı
   dallarının alan/dal dersleri
    Ulaştırma Hizmetleri Alanının;
   • Lojistik
   dalının alan/dal dersleri ve modülleri
    Diğer alanların Muhasebe ve Finansman
   alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri
    İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi
   • Girişimcilik
    Ustalık Dönemi Ortak Dersler (**)

   1. yasemin diyor ki:

    aslında demek istediğim tam olarak şu; formasyon alırsam atanma durumum olur mu? gazi üniv mezunları varken biz 2. plandayız maalesef .. teşekkür ederim.

    1. Demir diyor ki:

     Evet. Atanmanız biraz zor olur. İkinci önceliklisiniz dediğiniz gibi. Çok yüksek puanınız bile olsa zor.

     1. yasemin diyor ki:

      anladım teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

     2. Ela diyor ki:

      Bende formasyon almak isyorum maliye mezunuyum. Ancak atamalar nasıl oluyor her yıl kaç puanla kaç kişilik kontenjanla oluyor bunlarin hepsini merak ediyorum , yardımcı olursaniz1 sevinirim.

 13. Fatma diyor ki:

  Merhaba Ukrayna İşletme bölümü mezunuyum denkliğim var , ayrıca önlisans çocuk gelişimi 1 sınıf Atatürk ünv öğrencisiyim formasyon aldığımda öğretmenlik olarak hangi branşlara başvurabilirim kadrolu olarak yada sözleşmeli öğretmen olarak ???

  1. Demir diyor ki:

   Öğretmenlik yapabilmeniz için ilgili bölümden lisans mezunu olmanız gerekmektedir. İşletme bölümü olarak öğretmenlik yapabilirsiniz. Öğretmenlik yapabileceğiniz alanlar şu şekildedir:Muhasebe ve Finansman Alanının;
   • Bilgisayarlı Muhasebe
   • Dış Ticaret Ofis Hizmetleri
   • Finans ve Borsa Hizmetleri
   dallarının alan/dal dersleri
    Pazarlama ve Perakende Alanının;
   • Satış Elemanlığı
   • Sigortacılık
   • Emlak Komisyonculuğu
   • Gıda Satış Elemanlığı
   dallarının alan/dal dersleri
    Ulaştırma Hizmetleri Alanının;
   • Lojistik
   dalının alan/dal dersleri ve modülleri
    Diğer alanların Muhasebe ve Finansman
   alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri
    İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi
   • Girişimcilik
    Ustalık Dönemi Ortak Dersler (**)

 14. Nurcan diyor ki:

  Sanırım ales şartı yok dimi sadece okul not ortalaması gerekli başvuru için

 15. nur diyor ki:

  istatistik lisans bölüm mezunuyum, matematik terk tekrar matematik bölümüne yada başka bir bölüme başlasam formasyon belgemi alsam ama bölümü bitirmesem lisans mezunu olduğumdan dolayı bu formasyon belgemin geçerliliği olur mu?

  1. Demir diyor ki:

   Formasyon belgenizin geçerliliği olur ancak sadece mezun olduğunuz lisans bölümü için kullanabilirsiniz. Eğer matematikten mezun olmazsanız o alanda kullanamazsınız.

 16. Gözde diyor ki:

  maliye bölümü de formasyon alabiliyor mu?

  1. Demir diyor ki:

   Evet alabilirsiniz.

 17. I.k. diyor ki:

  Öğretmenlik atamalarında eğitim fakültesinden mezun olanlarla formasyon eğitimi alanlar aynı düzeyde mi hesapla iyor yoksa fark var mı acaba demir bey ?

  1. Demir diyor ki:

   Hiç bir fark olmuyor.

 18. neslihan diyor ki:

  Açıköğretim işletme mezunuyum.Sosyoloji 3.sınıf öğrencisiyim.Formasyon alsam kadrolu olarak bu işi yapabilirmiyim.Kpss’ ye girmem gerekirmi.Ales sınavı ne tür haklar sağlıyor.

  1. Demir diyor ki:

   3. sınıf olarak başvuru yapamazsınız. Çoğu üniversite 3. sınıflara formasyon vermiyor. Formasyon aldığınız takdirde öğretmenlik yapabilirsiniz. KPSS’ye girmeniz gerekiyor. ales’in formasyon için katkısı olmayacaktır.

 19. nil diyor ki:

  mersin üniversite formasyon bahar dönemi 2017 başvuru tarihi ne zaman

  1. Demir diyor ki:

   Henüz bir açıklama yapılmadı.

 20. Dincer diyor ki:

  Merhabalar matematik bolumu mezunuyum formasyonumda var bu yil aof den isletme bitiriyorm muhasebe ogretmenligi icin ayri formasyon almam gerekiyor mu yoksa matematikten aldigim gecerli olur mu?

  1. Demir diyor ki:

   Aldığınzı formasyon belgesini farklı alanlar için kullanabilirsiniz.

 21. Ayşe diyor ki:

  Hocam ben iktisat mezunuyum acaba formasyon alıp öğretmenlik yapabilirmiyim özel okullarda matematik öğretmenliği olabilir mi acaba

  1. Demir diyor ki:

   İktisat bölümü mezunu olarak matematik öğretmenliği yapamazsınız. Şu öğretmenlikleri yapabilirsiniz;
   Muhasebe ve Finansman Alanının;
   • Bilgisayarlı Muhasebe
   • Dış Ticaret Ofis Hizmetleri
   • Finans ve Borsa Hizmetleri
   dallarının alan/dal dersleri
    Pazarlama ve Perakende Alanının;
   • Satış Elemanlığı
   • Sigortacılık
   • Emlak Komisyonculuğu
   • Gıda Satış Elemanlığı
   dallarının alan/dal dersleri
    Ulaştırma Hizmetleri Alanının;
   • Lojistik
   dalının alan/dal dersleri ve modülleri
    Diğer alanların Muhasebe ve Finansman
   alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri
    İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi
   • Girişimcilik
    Ustalık Dönemi Ortak Dersler (**)

 22. Aslınur diyor ki:

  Merhabalar AÖF İŞLETME FAKÜLTESİ Mezunuyum formasyon alabilirmiyim

  1. Demir diyor ki:

   Evet alabilirsiniz.

 23. Alper Demirel diyor ki:

  Merhabalar,
  işletme mezunu öğrenciler muhasebe ve finansman, pazarlama ve perakende alanları haricinde başka alanlardan da tercih yapabiliyor mu? bir de kpss de işletme iktisat mezunlarının 2. öncelik durumu mevcut bu ortadan kalktı mı ya da Gazi Üniversitesi mezunlarının atamaları bitti mi? bunlarla ilgili bilgi verirseniz seviniriz. Binlerce insan bu konudan müzdarip. Teşekkürler.

 24. Bilal DEMİR diyor ki:

  merhabalar aof kamu mezunuyum ayrıca fırat spor yöneticiliği 2 sınıf öğrencısıyım aofden aldığım formasyon ile 2 yıl sonra fırat yöneticiliği bitirince beden eğitimi için basvuru yapabılrmıyım

 25. HÜLYA diyor ki:

  Merhabalar. Ben İstanbul Üniversitesi Ebelik bölümü lisans mezunuyum. Hangi branşta formasyon alabilirim. Sağlık dışında tercih yapabilirmiyım?TEŞEKKÜLER

  1. Emre Demir diyor ki:

   TTk 80 sayılı kararda belirtilmiştir. Linkten konrtol edebilirsiniz.

 26. Öykü diyor ki:

  Merhabalar, AÖF sosyoloji mezunuyum. Ortalamam 2.42 bu ortalamayla formasyon alabilmem mümkünmüdür ? Teşekkürler

  1. Emre Demir diyor ki:

   Tabi mümkün.

 27. Ayse diyor ki:

  Mrb.biyoloji bölümü mezunuyum.formasyon almayı düşünüyorum.alırsam atama durumum nasıl olur biyoloji öğretmenleri kaç puAnla ataniyor

 28. Selma diyor ki:

  Aof kamu yonetimi 4 sinif ogrencisiyim formasyon alabiliyormuyum ve hangi dalda ogretmenlik yapabilirim kpss ye girmedende sözleşmeli ogretmenlik yapabilirmiyim.

  1. Demir diyor ki:

   Evet formasyon alabilirsiniz. Şu alanlarda öğretmenlik yapabilirsiniz:Adalet Alanının;
   • Zabıt Kâtipliği
   • İnfaz ve Koruma
   dallarının alan/dal dersleri ve modülleri
    Diğer alanların Adalet alanına ait alan/dal
   dersleri ve modülleri
   KPSS’ye girmeden sözleşmeli öğretmen olamazsınız.

 29. Zeliha diyor ki:

  Konya Selçuk ya da necmettin erbakan universitesi bahar dönemi için formasyon açabilir mi?

  1. Demir diyor ki:

   Açabilir ancak henüz bir duyuru ya da açıklama gelmedi.

 30. ozlem diyor ki:

  anlamadigim bir oly var.maliye muhabe vss..mzunlari formayon alinca kendi biranslariin ogrmenligine mi eciyr;-)yoksasinif ogremenligi mi yapacak

 31. gülsüm diyor ki:

  aöf sosyoloji son sınıf öğrencisiyim alttan dersim kaldı 3.sınıftan güz dönemine ait mezun olmadan yazın formasyon alabiliyormuyum

  1. Demir diyor ki:

   Üniversitelerin başvuru şartları değişebiliyor. Muhtemelen başvuru yapabileceğiniz üniversite olacaktır.

 32. Asuman diyor ki:

  Benzer bir soru sorulmaz ama tam emin olamadım. Ben işletme lisans mezunuyum. İkinci üniversite kapsamında ilahiyat okumaya başladım. Şu an işletme mezunu olarak formasyon alsam bunu ilahiyatı lisans olarak bitirdiğimde de kullanabilir miyim ? Yoksa her bölüm için formasyon farklı mı oluyor ?

  1. Demir diyor ki:

   Aldığınız formasyon belgenizi farklı bölümler için kullanabilirsiniz.

 33. Ebru diyor ki:

  Aöf önlisans mezunlari formasyon alamiyorlar mi yani.Ben aof onlisans cocuk gelisimi ve aof onlisans ilahiyat mezunuyum.Herhangi birisinden alamaz miyim ?

  1. Demir diyor ki:

   Önlisans mezunu olarak formasyon alamazsınız.

 34. güneş diyor ki:

  merhabalar ben ön lisans el sanatları bölümü mezunuyum pedagojik formasyon alma sansım var mı?

  1. Demir diyor ki:

   Malesef yok.Formasyon alabilmeniz için lisans mezunu olmalısınız.

 35. Ayşegül diyor ki:

  İstanbul’daki üniler neden formasyon açmıyor? mimar Sinan Marmara gibi üniler açabilir mi bu zamanlarda

 36. yasin diyor ki:

  merhaba ben aöf işletme mezunuyum formasyon alıp öğretmenlik yapabilr miyim ?hangi bölümlerden öğretmenlik yapabilirim ?

  1. Demir diyor ki:

   Şu alanlarda öğretmenlik yapabilirsiniz :Muhasebe ve Finansman Alanının;
   • Bilgisayarlı Muhasebe
   • Dış Ticaret Ofis Hizmetleri
   • Finans ve Borsa Hizmetleri
   dallarının alan/dal dersleri
    Pazarlama ve Perakende Alanının;
   • Satış Elemanlığı
   • Sigortacılık
   • Emlak Komisyonculuğu
   • Gıda Satış Elemanlığı
   dallarının alan/dal dersleri
    Ulaştırma Hizmetleri Alanının;
   • Lojistik
   dalının alan/dal dersleri ve modülleri
    Diğer alanların Muhasebe ve Finansman
   alanına ait alan/dal dersleri ve modülleri
    İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi
   • Girişimcilik
    Ustalık Dönemi Ortak Dersler (**)

BİR YORUM YAZ