Pedagojik Formasyon Hakkında Sorular ve Cevapları

 • 14 Temmuz 2016
 • 33.979 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Sorular ve Cevapları
Pedagojik Formasyon Hakkında daha önce bilgilendirme yazısı yazmıştık.(Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler)
Bu yazımızda, pedagojik formasyon konusunda aklınıza takılan sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.
NOT: Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Cevaplandırılıp e-postanıza bilgi iletilecektir.
Pedagojik formasyon programları hakkında kafamıza takılan bir çok soru vardır ve bilinmesi gereken cevaplarla daha iyi adımlar atabiliriz.

Pedagojik formasyon programları hangi alanlarda açılıyor?

Üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezunsanız ve mezun olduktan sonra öğretmen olarak görev almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir eğitimdir.Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği bölümlerde açılmaktadır.
Pedagojik formasyon programlarına kimler başvurabilir?
Pedagojik formasyon programlarına lisans programları dahilinde mezun olanlar  başvurabilir. Hala öğrenimine devam eden öğrenciler ilanların şartlarına göre başvurabilirler. Üniversitelerin kontenjan sayıları belirlendiğinde mezun durumunda olan öğrenciler programa başvuru yapabilirler.
Açık Öğretim Fakültesi mezunları pedagojik formasyon programlarına başvurabilirler mi?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kararnameye göre belirlenmiş lisans programlarında adı geçen bölümler bu eğitime dahil olabiliyorlar.
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon nasıl alınır?
Üniversiteler formasyon programıyla alakalı başvuruları açarlar ve adaylar bu tarihler içinde başvurularını yaparlar. Daha sonra üniversitenin formasyon programı ekibi gerekli değerlendirmeleri yapar ve üniversitenin web sayfasında duyururlar. Hem yüz yüze eğitim hemde uzaktan eğitim veren üniversiteler bu yönetmeliğe göre hareket  ederler.
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon eğitimi süresi ne kadardır?
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon programları  için süre üniversiteler arasında değişim göstermektedir. Genelde 3-6-8 ay arasında geçmektedir.
Uzaktan eğitim ve pedagojik formasyon eğitimi dersleri hangileridir?
 İki dönem alınan derslerin içinde ;
* Eğitim bilimlerine giriş
* Öğretim ilke ve yöntemleri
* Eğitimde ölçme ve değerlendirme
* Eğitim psikolojisi
* Sınıf yönetimi
* Seçmeli dersler 1/2
* Özel öğretim yöntemleri
* Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı
* Öğretmenlik uygulaması
Yurt dışında eğitimini tamamlamış öğrenciler pedagojik eğitim programlarına başvuru yapabiliyor mu ?
Yurt dışında herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrencilerimiz ülkemizde denkliklerini Yükseköğretim tarafından onaylattıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı çizelgedeki şartları yerine getirip başvurularını yapabilirler.
Mezun olan öğrenciler yada mezun durumundaki öğrenciler kendi üniversitelerinde pedagojik formasyon almak zorundamıdır?
Kendi üniversitesi dışında başka üniversitelerin açılan kontenjanlarından yararlanabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Üniversiteler kontenjanlarının bir kısmını kendi öğrencileri için bir kısmını da başka üniversitelerden başvuranlar için kullanmaktadır.
Pedagojik formasyon programlarına yerleştirmede ALES puanı kullanılmakta mı?
Hayır.
Pedagojik formasyon programları ücreti neye göre belirlenmektedir?
Üniversiteler pedagojik formasyon programlarının ücretlerini kendileri belirlemekteydi. Zamanla oluşan şikayetler sonucunda ücretler devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim fakültelerinin 2. öğretim ücretlerine endekslenerek öğrenim ücretlerinin en fazla iki katı olarak belirlenmiştir.
Önceden aldığım Muaf olduğum dersler için ücret iadesi alabilir miyim?
Hayır, ücret iadesi yapılmaz. Üniversiteler böyle durumlarda ödeme yapmazKayıt Dondurma imkânım var mı?
Hayır. Bu program bir sertifika programıdır, kayıt dondurulamaz

Sertifika almaya hak kazanmam için şart var mı?
Formasyon sertifikası almaya hak kazanmak için tüm dersleri almış ve başarılı olarak tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Pedagojik formasyon başvurularında temel kriter nedir ?
4. sınıf öğrencileri için genel not ortalaması Mezun öğrenciler için diploma notu. Ayrıca aranan şartlar ilanlarda yazılır.

İlan zamanını ve formasyon dönemindeki başvuruları kaçırdığımız takdirde tekrardan yeniden formasyon başvuru yapılabilir mi ?
Üniversiteler  kontenjan dahilinde  başvuruları değerlendirerek yeniden başvuru açmayabilir. Ama bazı üniversiteler ise yeniden başvuru açabilirler . Bu durum üniversitenin kontenjan durumuna bağlıdır. Sitemizden formasyon ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.

KPSS sınavı olduğunda Pedagojik formasyon eğitimini yarıda mı bırakacağım   ?
Hayır sınava girebilirsiniz ve  eğitiminize de devam edebilirsiniz.  Sorun olmayacaktır.

Uzaktan eğitimle pedagojik formasyon eğitim süreci nasıl ?
İlk dönem  dersler uzaktan eğitimle olmakta ve sadece sınavlarına gidiyorsunuz. İkinci dönem ise yüz yüzedir. Eğitimi aldığınız şehre gitmeniz gerekiyor. İlana ve üniversiteye göre farklılık gösterebilmektedir.

Veremediğimiz derslerimiz olduğunda  dersten kaldığımızda Pedagojik Formasyon Eğitimi için tekrar bu dersleri nasıl alacağım ?
Dersleri tekrardan  alırsınız fakat siz kaç kredilik dersten kalmış iseniz parasını ödeyip devam edersiniz Kalan öğrenciler tekrar alabilmeleri için o üniversitenin yeniden açtığı kontenjana dahil edilmesi gerekir. Yani tekrar başvuru yapmayacaksınız yeni bir alım olduğu takdirde sizinle iletişime geçilecektir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programına kaydolduğum takdirde askerliğimi tecil ettirebilir miyim?
Pedagojik formasyon programına kayıtlı olmak askerlik tecil işlemleri için bir gerekçe oluşturmaz.

Üniversiteler duyurularını ve başvuruları  nereden takip edeceğiz ?
Formasyon ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz. Uygun zamanda başvurularınızı yapabilirsiniz.

Pedagojik formasyon dersleri aynı olmasına rağmen bölümlere göre kontenjan dağılımı neden farklı ?
Pedagojik formasyon eğitimi ikinci dönem staj derslerinden ve uygulamalı derslerden oluşacağı için bu konuda da bölümünüzü bilen bir öğretmen tarafından sunulduğu için bölümlere kontenjan dağılımı yapılıyor. Her üniversite, kapasitesine göre kontenjan ayırıyor ve açıyor.

Pedagojik Formasyon Sertifikam olmadan da atanabilir veya KPSS Genel Kültür Genel Yetenek,Eğitim Bilimleri, Alan sınavlarına girebilir miyim ?
Tabiki sınava girebilirsiniz. Fakat atamanız 2. öncelik olarak geçerlidir. Bu durumda  Eğitim Fakülteleri ve Pedagojik Formasyon Sertifikası olanlar birinci önceliktir. Kısacası atamanızın olması imkansıza yakındır.

Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel kurs veya dershanelerde görev alabilirler mi?
Tabiki Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel dershanelerde Uzman Öğretici adı altında görev yapabilmektedirler.  Ne zaman ki formasyon eğitimlerini tamamlarlar okullara  KPSS sınavı ile SÖZLEŞMELİ ve KADROLU öğretmen olarak atanabilirler.

Öğretmen atamalarında; eğitim fakülteleri Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Bölümlerinden mezun olanların, fen-edebiyat fakültelerinin aynı bölümünden mezun olup pedagojik formasyon alanlara göre bir önceliği var mıdır?
KPSS de alınan puan üstünlüğü her zaman önemlidir. Orta öğretim alan öğretmenliğine yapılacak atamalarda, eğitim fakültesi mezunları ile fen-edebiyat fakültesi çıkışlı olup Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Programını bitirmiş olanlar arasında herhangi bir öncelik farkı bulunmamaktadır.

Ekleme yapılacaktır…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 911 YORUM
 1. Birsen birsen diyor ki:

  Formasyon tarihini kacirdik dilekçe versek kabul ederler mi ?

  1. Demir diyor ki:

   Muhtemelen edilmeyecektir.

 2. Hazal diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı. Gazi çocukları üniversitelerin harç parasından muaf oluyorlar. Bu formasyon içinde geçerli midir? Gazi çocuğu olduğumu belgelediğimde ücretten muaf olur muyum?

  1. Demir diyor ki:

   Bu hak üniversiteden üniversiteye değişebiliyor. Başvuru yaptığınız üniversitenin şartlarını kontrol etmelisiniz.

 3. ceren diyor ki:

  merhaba! uzaktan eğitim formasyonuyla örgün eğitim formasyonu arasında fark var mı atamalarda bir sıkıntı oluyor mu. yani öncelik örgün formasyon alanların mı oluyor?

  1. Demir diyor ki:

   Hayır hiç bir fark yoktur.

 4. Büşra diyor ki:

  Formasyonu kazandik fakat gitmedik seneye ayni ünivesiteye başvuru yapabilir miyiz? Sıkıntı olurmu

  1. Demir diyor ki:

   Sıkıntı olmayacaktır. Başvuru yapabilirsiniz.

 5. nur diyor ki:

  Selamünaleyküm formasyon derslerinin yüz yüze olan derslerini dönem içerisinde veremediğimizde yaz okulunda telafisi oluyor mu?
  ve kaldığımız dersleri yeni sene içerisinde başka üniversitelerden alabiliyor muyuz?

 6. Fatma diyor ki:

  Ben onlisans pazarlama bitirdim orgunden ve aof den isletmeye tamamladim sorum su iki yil okudugum bolumle ustune tamaladigim isletme bolumu ve pazarlamanin not ortalamasini birlestirdim ve osymde birlestirdigim not var aof diplomanin yaninda alinan transkripte birlestirilmemis hali yaziyor ben formasyon basvurusu alirken hangisini yazicam bilgisi olan varmi arkadaslar.

 7. Asli diyor ki:

  Arkadaslar ozel universitelerden formasyon verenler var mi bilginiz varsa paylasir misiniz

 8. memnune diyor ki:

  Merhaba,
  ben yurtdışı lisans ve yüksek lisans gazetecilik mezunuyum.

  1. Diploma notu resmi olarak Türkiye sistemine göre 4’lük sistemine çeviren bi kurum var mı. Üniversitelerin istediği tabloyu kendimiz YÖK tablosuna göre çevirsek okullar kabul eder mi?

  2. Soru: Gazetecilik mezunlarına formasyon veren (uzaktan veya normal) herhangi bir üniversite var mı?

  Teşekkürler

  1. Demir diyor ki:

   4’lük sisteme çeviri okuldan okula değişebilmektedir. Ancak çoğu üniversite YÖK’ü baz almakta. Gazetecilik bölümü olarak amasya Üniversitesine başvuru şartlarını bir inceleyin. Uzaktan eğitimdir. http://formasyonhaber.net/amasya-universitesi-2017-formasyon-duyurusu-yayimlanmistir/ .

 9. Sümeyya diyor ki:

  Merhaba. Ben üçüncü sınıf öğrencisiyim yazın kendi okulumdan değil de başka bir okuldan formasyon alırsam formasyonun ikinci dönemini kendi okulumdan mı alacağım yoksa formasyon u ilk aldığım yerde mi alacagim

  1. Demir diyor ki:

   Formasyonu aldığınız yerden tamamlamanız gerekmektedir.

 10. Zeliha diyor ki:

  Konya Selçuk Üniversitesi ya da necmettin erbakan universitesi yaz için formasyon açabilir mi acaba bilginiz var mı?

  1. Demir diyor ki:

   Birinden biri muhtemelen açacaktır.

 11. Kardelen diyor ki:

  İyi günler üniversitemizde formasyon dersleri açılmayacak olursa açtırmak için yapmamız gereken işlemler var mı acaba, varsa bunlar nelerdir? Yardımcı olur musunuz?

  1. Demir diyor ki:

   Dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.Uygun görürlerse açabilirler.

 12. Elif diyor ki:

  Bilkent Üniversitesi Uygulamalı İngilizce Türkçe Çevirmenlik mezunuyum(önlisans). Ayrıca Aof Uluslararası İlişkiler okudum ikinci üniversite olarak. Bu durumda formasyon alabilir miyim?

  1. Demir diyor ki:

   Önlisans mezunu olduğunuz bölümden formasyon alamazsınız. Uluslararası ilişkiler bölümüde atamaya esas bölümler arasında yer almamaktadır. Bu durumdan o program için de formasyon alamazsınız.

 13. Nurullah diyor ki:

  Merhaba formasyon alındıktan sonra staj yeri değiştirilebiliyor mu yoksa formasyon aldığıil ilde mi staj yapmak zorundasın

  1. Demir diyor ki:

   Formasyon aldığınız yerde yapmalısınız.

 14. Arzu diyor ki:

  Merhaba ben 2 yıllık mezun olduktan sonra 4 yıllığa tamamlamak üzere işletme bölümüne kaydımı yaptırdım ve bu yıl formasyona başvuru yapacağım 4. sınıf öğrencisiyim. yalnız doldurulan alan bölümünde ösys puanı sorulmaktadır. tek ösys puanım 2008 de 2 yıllık bölüm için kullanılan puan olarak mı kaydı gerçekleştirmeli miyim?

 15. Enes diyor ki:

  Uzaktan eğitim formasyon duyurusunda uzaktan eğitim olduğu özellikle belirtilir mı yoksa bütün duyurularin aynı zamanda uzaktan eğitimi olduğu anlaşılması gerekir mı.

  1. Demir diyor ki:

   Belirtilir özellikle

 16. gülsen diyor ki:

  MERHABALAR;
  FORMASYONDA 7 HAFTALIK YADA DAHA AZ HIZLANDIRILMIŞ DERS PROGRAMI OLAN ÜNİVERSİTE VARMI ACABA? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. Demir diyor ki:

   şu an için yok

 17. ekin diyor ki:

  Endüstriyel tasarım mezunuyum ve pamukkale üniversitesinde görsel sanatlar yaz formasyonuna kabul oldum, MEB’in sitesinde görsel sanatlar öğretmeni olabilmek için okunması gereken bölümler arasında endüstriyel tasarım bölümü bulunmuyor. Bölüm dışından formasyona kabul edilmem normal mi? bu formasyonu alırsam boşuna mı almış olurum? teknoloji ve tasarım öğretmeni olmak istesem ayrıca onun için de mi formasyon almak zorundayım?

  1. Demir diyor ki:

   TTK 80 sayılı kararda bölümünüz yer almıyorsa, atamanız yapılamaz bu durumda formasyon almanızda bir anlam ifade etmeyecektir. Ayrıca formasyon almanıza gerek yoktur. Mrzun olduğunuz farklı lisans alanları için formasyonunuzu kullanabilirsiniz.

 18. Mehmet diyor ki:

  MerhaBa. 4.sınıf öğrencisiyim not ortalamam 2.40. Formasyona başvurduğumda alınır miyim. Ek kontenjan mi olurum yoksa? Ek kontenjan dersleri bahar döneminde mi başlıyor acaba. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden tesekkkurler

  1. Demir diyor ki:

   ORtalamınız ile başvuru yapacağınız üniversiteye göre değişecektir.

 19. Cem diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar, Ziraat fakültesi Tarımsal biyoteknoloji bölümü mezunuyum acaba hangi alandan formasyon alabilirim veya formasyon alabiliyormuyum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Demir diyor ki:

   Formasyon alabilirsiniz. Tarım Alanının;
   • Bahçe Bitkileri
   • Tarla Bitkileri
   dallarının alan/dal dersleri
    Alanın diğer dallarının bu dallarla ilgili alan/dal
   dersleri
    Diğer alanların bu dallarla ilgili alan/dal
   dersleri ve modülleri
    Tarım
    Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı (**) alanlarında öğretmenlik yapabilirsiniz.

 20. GÜL diyor ki:

  İki lisans bir önlisans bitirdim kamu yönetimi ve çocuk gelişimi lisans adalet önlisans formasyonu aldığımda hem çocuk gelişimi hem kamu yönetiminde kullanabiliyor muyum? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Demir diyor ki:

   Aldığınzı formasyonu bitirdiğiniz lisans bölümleri için kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ