Pedagojik Formasyon Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

  • 28 Ocak 2015
  • 3.203 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda size Pedagojik Formasyon ile ilgili önemli bilgiler sunacağız…

Pedagojik formasyon nedir?

Pedagojik formasyon kavramına bakmadan önce kelimenin kökeni oluşturan pedagoji kelimesinin anlamına bir bakalım. Pedagoji kelimesinin İngilizcesi “Pedagogy” dir. “Eğitim bilim ve teorisi” anlamını taşır. Formasyon kelimesinin İngilizcesi ise “Formation” dır. İsim olara “Oluşm, formasyon, oluşturma, yapım, düzen, biçimlenme” gibi anlamlara gelmektedir. İki kelimeninde anlamlarını öğrendiğimize göre Pedagojik formasyonda; öğretmen adaylarının Eğitim ve Öğretim verilebilmesi için sahip olması gerektiği oluşum, düzen anlamına gelmektedir. Pedagojik formasyon bir eğitimdir ve öğretmen olabilmek için alınması gerekli bir eğitimdirpedagojik formasyon


Pedagojik formasyon eğitimi almanın şartları nelerdir?

Lisans mezunu iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ya da 65/100 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitimi alabilirsiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirlemekte ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik olmaktadır.

Pedagojik formasyon nasıl alınır?

Eğitim fakültesi öğrencileri “Pedagojik formasyon” dersleri alarak okuldan öğretmen olabilecek şekilde mezun olurken diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları ise isterlerse “Pedagojik formasyon eğitimi” almaları gerekmektedir.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK’ün aldığı bir kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.
Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Dersleri

Teorik Dersler
AKTS
Eğitim Bilimine Giriş 2 0 2
Öğretim İlke ve Yöntemleri 2 0 2
Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme 2 0 2
Rehberlik 2 0 2
Sınıf Yönetimi 2 0 2
Seçmeli Ders I 2 0 2
Seçmeli Ders II 2 0 2
Dönem Toplamı 14 0 14
Uygulamalı Dersler
Özel Öğretim Yöntemleri 2 2 3
Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı 2 2 3
Öğretmenlik Uygulaması 2 6 5
Dönem Toplamı 6 10 11
Genel Toplam 20 14 25
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ