Pedagojik formasyon usul ve esasları

  • 14 Haziran 2016
  • 2.500 kez görüntülendi.
Pedagojik formasyon usul ve esasları

headline

 

Pedagojik Formasyonla İlgili Sık Sorulan Sorular

1. Pedagojik formasyon programlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye nereden ulaşabiliriz?

Yükseköğretim Kurulu tarafından Pedagojik formasyonprogramlarıyla ilgili hazırlanan Usul ve Esaslar, YÖK’ün ve ÖSYM’nin web sayfasından incelenebilir. Söz konusu usul ve esaslarda bu programın açılması ve uygulanmasıyla ilgili, akademik, idari ve mali hususlar yer almaktadır. Ayrıca program açılabilecek alanlarla ilgili olarak da Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 7.7.2009 tarih ve 80 sayılı kararı incelenebilir.

2. Pedagojik formasyon programları, hangi alanlarda ve neye göre açılıyor?

Pedagojik formasyon programları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun, Bakanlığa bağlı okullarda öğretmen olarak atanacakların mezun olması gereken lisans programlarıyla aylıkla okutacakları derslere ilişkin karar ve çizelgesi dikkate alınarak açılmaktadır. Bu karar ve çizelge, zaman zaman güncellenmektedir.

 

3. Açık öğretim fakültelerinin (AÖF) mezunları da pedagojik formasyona başvuru yapabiliyor mu?

Yukarıda adı geçen karar ve çizelgede, üniversite ve fakülte adı yer almaksızın sadece lisans programlarının adı yer almaktadır. Eğer bu programlar, AÖF programları içinde de yer alıyorsa-örneğin Türk Dili ve Edebiyatı gibi-bunların mezunları da başvuru hakkına sahip olmaktadır.

4. Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanlar da pedagojik formasyon programına başvurabilmekte midir?

Yurt dışındaki bazı üniversitelerden mezun olup da alan denklikleri Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan ve denklik belgesi alan adaylar da aynı adı taşımak kaydıyla, açılan programlara başvurabilmektedir.

5. Pedagojik formasyon programının kontenjanları neye göre belirleniyor?

Pedagojik formasyon programlarında her bir alana ayrılan kontenjanlar, program açmak için YÖK’e başvuran üniversitelerin talepleri, kapasiteleri, öğretmen istihdamında ihtiyaç duyulan alanlar, ilgili alanda lisans mezunu adayların yoğunluğu gibi bazı kriterlere göre değerlendirilmektedir. Bu nedenle her üniversiteye, her alana eşit sayıda kontenjan ayırmak mümkün olmamaktadır.

6. Neden her üniversitede pedagojik formasyon programı açılmamaktadır?

Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabilmektedir. Ayrıca eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve bölümü olup da yeterli öğretim üyesi olmayan üniversitelerde ve alanlarda da program açılmamaktadır.

7. Neden pedagojik formasyon programlarına merkezi olarak öğrenci yerleştirilmektedir?

Geçmişte pedagojik formasyon programı açmak isteyen üniversitelere, YÖK tarafından belli sayıda kontenjan verilmekte ve üniversiteler de bu kontenjanı, program açmak istedikleri alanlara göre kendileri dağıtmakta idi. Bu nedenle 80 sayılı kararda yer alan her alanda program açılmamakta idi. Ayrıca, program açan üniversiteler, verilen kontenjanın yarısını kendi mezunlarına ayırmakta idi. Gerek üniversiteler, gerekse adaylardan, adil olmayan bazı uygulamalar, adayların her bir üniversite için ayrı başvuru yapmak zorunda olması, bunun getirdiği maddi külfetler gibi çok sayıda şikayetler nedeniyle merkezi olarak yerleştirmeye karar verilmiştir.

8. Bazı alanlarda niye pedagojik formasyon programı açılmamaktadır?

Türkiye’de üniversitelerde çok sayıda lisans programı bulunmaktadır. MEB Talim ve Terbiye Kurulu kararında bu alanlarda hangileri yer almışsa o alanlarda program açılmaktadır. Bu kararda yer alan bazı öğretmenlik alanlarında, örneğin sınıf öğretmenliği alanında, sadece eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği programı mezunları istihdam edilmektedir. Bu nedenle adı geçen karar ve ekinde yer alan çizelgede yer alan bütün alanlarda da program açılmamaktadır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ