Puansız Yatay Geçişte Geri Adım

 • 04 Ağustos 2016
 • 842 kez görüntülendi.
Puansız Yatay Geçişte Geri Adım

Daha önce yayımladığımız haberde, YÖK’ün Kapatılan üniversitelerin öğrencileriyle ilgili açıklamasında yatay geçişin puansız olacağını belirtmiştik.

YÖK, bu konu ile alakalı olarak 4 Ağustos 2016 tarihinde yaptığı basın açıklamasında yatay geçişin puanla olacağını belirtti.YÖK konuyla ilgili tekrar gözden geçirmeler yapıldığını ifade etti. YÖK’ün kararına göre ,öğrenciler yatay geçiş tercihlerini üniversiteye girdikleri yıl aldıkları puanlara göre yapacaklar ve o puanlara göre geçiş hakları değerlendirilecek.

YÖK’ün Yaptığı Basın Açıklaması:

OHAL KHK / 667 kapsamında kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulunca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde:

“Kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmelerine karar verilmiştir.”

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kapatılan okullardaki üniversite öğrencilerinin okudukları okulların bulunduğu ildeki, diğer vakıf ve devlet üniversitelerine aktarılacağı belirtilmişti. Ancak bu açıklamayla, bu öğrencilerin tekrar üniversiteye giriş puanına göre tercih yapacakları ve o puanlara göre yerleştirilecekleri sonucu ortaya çıktı. Bu durumda öğrenciler puanlarına göre, bulundukları şehir dışındaki başka okullara da gitmek zorunda kalabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. mert diyor ki:

  merhaba mezun olan fakat diplomasını alamayanlar için bir değişiklik var mı ? bu karar bizi de etkiliyor mu

  1. Demir diyor ki:

   Açıklama daha çok yeni yapıldı. Detayları ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz.

 2. mbo diyor ki:

  yeni karar sadece lisans ve önlisans öğrencilerini mi kapsıyor acaba ? Yüksek lisans yapan öğrencilerin durumu ne olacak ?

BİR YORUM YAZ