Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Tayinleri

 • 31 Temmuz 2016
 • 11.198 kez görüntülendi.
Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Tayinleri

MEB gündemi, 668 numaralı KHK ile Sözleşmeli Öğretmenlik konusuna kitlendi. Daha önceki yazılarımızda, sözleşmeli öğretmenlik konusuna detaylı olarak değinmiştik.

Bu makalemizde, en çok merak edilen konulardan biri olan “Sözleşmeli Öğretmenlikte Eş Durumu Tayini” konusunu ele alacağız.

NOT: Konu altına yapılan YORUMLARA-SORULARA anında CEVAP verilecektir.

Sözleşmeli Öğretmenlikte Eş Durumu Tayini Nasıl Olacak?

668 numaralı KHK da bu konu şöyle açıklanmakta:

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir.Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Bu maddeyi göz önüne alırsak, sözleşmeli öğretmenlikte eş durumu tayinleri şu şekilde uygulanacaktır:

1)Eşi kadrolu öğretmen olan sözleşmeli öğretmen:

Kadrolu öğretmen olan eş, sözleşmeli öğretmenin görev yaptığı yere tayin isteyebilir.

2)Eşi özel sektörde çalışan sözleşmeli öğretmenin eş durumu:

KHK maddesi açık; sözleşmeli öğretmenin bulunduğu ile gelmekten başka çare yok. Bu durumdaki kişilerin  eş durumu tam bir trajedi. Ek düzenleme yapılmazsa, 6 sene aile bütünlüğü sağlanamaz.

3)Eşi devlette kadrolu memur olan sözleşmeli öğretmenin eş durumu:

Memurlar, bulundukları kurumlara başvurup, eşlerinin bulunduğu ilde açık olan kadrolara yerleşecekler.

4) Eşi İdare Amirleri ve rotasyona tabi memur olan sözleşmeli öğretmenin eş durumu:

İdare amirlerine yönelik bir düzenleme yapılacağını düşünüyoruz. Bu zamana kadar olan uygulamada İdare Amirleri’ne ve rotasyona tabi memurlara (kaymakam, vali, asker, komutan, MİT mensubu vb) kolaylık sağlandı.

5) Eşi sözleşmeli öğretmen olan sözleşmeli öğretmenin eş durumu:

Bu konuda henüz belirsiz. İkisi de sözleşmeli öğretmen olan kişilerin eş durumunun nasıl yapılacağı belirsiz. Muhtemelen, yapılacak düzenleme ile, hangi sözleşmeli öğretmenin atandığı yerde ihtiyaç varsa, diğer sözleşmeli öğretmen eş oraya eş durumu tayini olacaktır.

5) Eşi bağkurlu olan sözleşmeli öğretmenin eş durumu:

Sözleşmeli öğretmenliğin yer aldığı KHK ya göre, bağkurlu eş nedeniyle eş durumu tayini istenemeyecektir.

Yukarıdaki durumlara baktığımızda, sözleşmeli öğretmenlik nedeniyle maduriyetler yaşanacağını söyleyebiliriz. Anayasa’mızın ön gördüğü aile bütünlüğünün sağlanması, bu KHK ile mümkün görünmüyor.

Yetkililerin, geç olmadan sözleşmeli öğretmenlik konusunda, aile bütünlüğünü sağlayıcı önlemleri alması gerektiğini düşünüyoruz.

FormasyonHaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 96 YORUM
 1. selda diyor ki:

  Adnan Menderes üniversitesinin formasyon başvuruları ne zaman başlar

  1. MiRaLaY MiRaLaY diyor ki:

   Henüz bilgi yok. GÜZ dönemine açmasını bekliyoruz.

 2. sait diyor ki:

  eşi üniversitede arş.gör. veya yrd doç olanlar için eş duruma tayini nasıl olacak üniversiteler arası geçiş olmuyor genelde

  1. MiRaLaY MiRaLaY diyor ki:

   Şu an belirsiz. KHK ya göre sizin gitmeniz gerekmektedir.

 3. Hicran diyor ki:

  Çoğu haberde iki eş de sözleşmeli olursa birleşme olmayacak yazıyor. Bu biraz saçma değil mi bunun için bir şey yaparlar diye umut ediyorum sizce ?

  1. Demir diyor ki:

   Şu an için bu durum belirsizliğini koruyor.

 4. Sedat tutar diyor ki:

  Eşi sözleşmeli asker olan hallerde sözleşmeli öğretmen olan eş ne gibi bir yol izlemeli.asker her daim eşini çeker diye biliyordum fakat bu sistemde ne olur kestiremiyorum teşekkürler

  1. MiRaLaY MiRaLaY diyor ki:

   Henüz belli değil.

 5. Heraklitos diyor ki:

  Eşi Bakanlık uzmanı (çakılı kadro) olan sözleşmeli öğretmenin durumu nasıl olacak?

  1. Demir diyor ki:

   Bu durumda iki tarafta çakılı kadro olduğu için tayin isteme söz konusu gibi görünmüyor. Ancak şu an için durum belirsizliğini koruyor.

 6. Gülsüm diyor ki:

  Eş durumundaki bu belirsizlikler atamalardan önce çözülür mü?Eşim bağkurlu 3 tane de çocuğum var .Benim gibi olan birçok insan var. Ne olucak bizim halimiz .Amaçları parçalanmış aileler yaratmak heralde!

  1. Demir diyor ki:

   Çakılı öğretmenlik de atama durumu şu an için görünmüyor. Malesef kadroya geçene kadar 4 sene atama isteyemezsiniz. Kadroya geçtikten sonra da iki sene daha görev yapmanız gerekecek. Eğer yeni bir düzenleme olmazsa durum böyle.

 7. Ezgi diyor ki:

  Eşi uzman asker olan sözleşmeli öğrrtmenler için bir kolaylık sağlanacak mı? Asker eşleri diğer memuriyetlerden ayrı tutularak, öğretmen askere tabi oluyordu. Bu süreçte de böyle bir düzenleme yapılır mı?

  1. Demir diyor ki:

   Şu an için asker eşlerin durumu ile ilgili ayrı bir açıklama yapılmadı. Ama yapılabilir.

   1. Ezgi diyor ki:

    İlginiz ve kısa sürede cevap verdiğiniz için teşekkürler. Güncel bilgileri buradan paylaşırsanız çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.

    1. Demir diyor ki:

     Tabi açıklanır açıklanmaz paylaşacağız.

 8. Ayten diyor ki:

  Sadece adı geçen illeremi sözleşmeli öğretmen alınacak örneğin Denizli’yi tercih edemezmiyim

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmen atamaları bütün illerde yapılacak.

 9. Ebru diyor ki:

  Sozlesmeli ogretmen ile sozleseli öğretmen eş durum nasıl olacak ??

  1. Demir diyor ki:

   Şu an için durum hakkında açıklama yapılmadı. Ancak sözleşmeli öğretmenlik süreci boyunca, öğretmen görev yaptığı yerden ayrılamayacak bu durumda eşlerin birbiri yanına tayin isteme durumu da olamayacak. Umarım bir çözüm bulunur.

 10. Ebru diyor ki:

  Ne olacak peki yani bu durum çok saçma değil mi bekirsizligini koruyor demişsiniz eğer güncel bilgi gelirse paylasis misin

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili güncel bilgi olduğunda hemen paylaşılacaktır.

 11. Ebru diyor ki:

  Muhtemelen, yapılacak düzenleme ile, hangi sözleşmeli öğretmenin atandığı yerde ihtiyaç varsa, diğer sözleşmeli öğretmen eş oraya eş durumu tayini olacaktır. Demişsiniz yukarı da acaba bunun geçerliliği var mı yani bu konuda bir haber var mı yoksa kesin olarak tayin olmayacak mı acaba

  1. Demir diyor ki:

   Kesin bir haber değil. Sadece bir tahmindir.

 12. Zehra diyor ki:

  Pdr mezunları ramda calisabiliyor peki sozlesmeli ki oluyor yoksa normal kadrolu işbaşı mi yapıyorsun

 13. Merve diyor ki:

  Eşi doktor olan da sözleşmeli öğretmenin atandığı yere tayin isteyebilecek mi

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerin tayin isteme hakkı yok. Ancak eşiniz tayinini isteyebilir son duruma göre. Bir değişiklik yapılmazsa.

 14. Büşra diyor ki:

  Eşim uzman jandarma ve eş gitmeyen yerde görev yapıyo.normalde kendi eş gitmeyen yere tayin olduğu için eşini istdiği Bi ile aldırabiliyordu ama sözleşmeli öğretmenlikte bu durum ne Nasıl olur ?

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmenlik şartlarında eş durumu tayini istenemeyecek son açıklamada. Ancak özel durumlar için bir karar çıkabilir belki.

   1. kemal diyor ki:

    büsra hanım iyi günler bende uzman jandarmayım nasip olursa bu yaz düğün yapacaz ve hiçbişey bilmiyorm desem yeridr. kısaca su ana kadar öğrendiklerinizi özetlermsnz ?

 15. Kübra KÖKLÜ diyor ki:

  Eşimle birlikte bu sene sözleşmeli öğretmenliğe başlayacağız ancak aynı şehir gelme olasılığı çok düşük.. İkimiz de kamu veya özel sektör değiliz sonuçta yeni mezunuz.. Eş durumundan yararlanabilecek miyiz acaba.. Tercihleri nasıl yapmalıyız?

  1. Demir diyor ki:

   Şu anki sistemde eş durumdan yararlanma imkanınız yok malesef. Umarız bu soruna bir çözüm getirilir.

 16. Veysi yildirim diyor ki:

  Ben uzman askerim esim daha yeni sozlesmeli ogretmen oldu bu sene tayin isteme hakkim varmi bulundugum yere esimi getiremiyorum burda imkan yok ne yapabilirim daha yeni sozlesmeli olarak goreve basladi tayin hakkim varmi

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmen olarak eşinizin sizin yanınıza gelme durumu yok. Ancak sizin tayin istemem hakkınız olabilir. Askeriye ile ilgili tayin isteme şartlarına bakmalısınız.

 17. semih diyor ki:

  hava kuvvetlerinde görevli astsubayım eşim bu sene sözleşmeli öğretmen olacak atama yapılacak iller arasında hava kuvvetleri bünyesinde çalışabilecek kadrom 2 yada 3 ille sınırlı sonuçta hava kuvvetlerinin her ilde birliği yok bu durumda eşim hava kuvvetlerinin olmadığı yere atanırsa ve benim onun yanına tayin olma gibi durumun olamayacak bu durumda eşim bana göre atama yapabilecek mi? ayrica askeri personel eşlerine ayrıcalık yapılma ihtimali var mı ?

  1. Demir diyor ki:

   Şu an ki durumda eşinizin tayin isteme hakkı yok. Ancak asker eşleri için farklı bir durumu söz konusu olabilir. Bu konuda da bir açıklama yok henüz.

 18. Muhammed diyor ki:

  Mak Müh adam Hakkari ne iş bulup da gidicek oraya devlet buna nasıl bir çözüm bulacak?

 19. gokhan diyor ki:

  Ben 5 yıldır bir fiil aynı şirkette yani özel sektörde çalışıyorum.Eşim ise sözleşmeli öğretmen adayı.Aile düzeninizi param parça etti bu yönetmelik.Toplumun en küçük yapı taşı olan aile düzeni ni dagıttınız.Tanka kafa tutan millete bu yapılır mı..Memur olsam hic sorun değil bizi istedikleri yerde birleştirsinler.Özel sektörde caliyorum ben ne yapabilirim. Sizce bu sorun düzelmez mi?

  1. Demir diyor ki:

   Sizin durumunuzdaki çoğu kişi haklı olarak aynı şeyden yakınıyor. Bu konuda bir çalışma yapılıp, yeni düzenleme yapılması en doğrusu olacaktır. Yoksa çok fazla aile mağdur olacak.

 20. özge diyor ki:

  eşim de ben de bu sene sözleşmeli öğretmenliğe gideceğiz. ayrı yerlere gidersek bizi birimizden birimizin bulunduğu ile tayin etme olayı söz konusu mudur? madde 5 i biraz daha açıklar mısınız ?

  1. Demir diyor ki:

   Bu konu ile ilgili hala bir açıklama yok. Şu anki durumda sözleşmeli öğretmenler tayin isteyemeyeceği için farklı yerlerde kalmak zorundalar.

 21. büşra diyor ki:

  nasıl olacak ben anlamadım ben sözleşmeli öğretmen olarak atandığımda eşim hava astsubayı olduğundan belki aynı şehirde olamayacağız 6 sene boyunca farklı şehirlerde mi yaşayacağız bu nasıl aile birliği acaba ben anlamadım. bazı durumlarda özel şartlar gelmez mi acaba mesela asker kaymakam vs eşlerine

  1. Demir diyor ki:

   Şu an için yok ancak olabilir.

 22. ALPER diyor ki:

  Ben 399 khk ile çalışan şeker fabrikalarında mühendisim eşimin tayini fabrikaların olmadığı bir yere çıkarsa ne yapmam lazım

 23. Fatih diyor ki:

  Merkezi kadroda mufettis olarak cakismaktayim Ankara da disinda çalışma alaninimiz yoktur esim de sozlesmeli ogretmen tayin isteme durumu nasıl olacak

  1. Demir diyor ki:

   Şu an ki kanunda eşiniz tayin isteyemez. Ancak durumda değişiklik yaparlar mı bilinmez.

 24. ilkay diyor ki:

  sözleşmeli öğretmenlikte her yıl sözleşme yapılacağı söyleniyor bu durumda her yıl kpss ye girip tekrar tercih yapmak gibi bir şansımız olabilir mi?

  1. Demir diyor ki:

   Yok böyle birşey olacağını sanmıyorum. Sözleşmeli öğretmenin kadroya geçmesi için en az 6 yıl bulunduğu yerde kalması gerekecek.

 25. izzet diyor ki:

  Ben sahil güvenlik komutanlığında astsubay olarak görev yapiyorum , eşim muş merkez sözleşmeli öğretmen olarak atandı, sahil guvenlik te KHK ile içişlerine bağlandı, ben bu durumda KHK ya gore içişleri jandarma vb, herhangi bir içişleri kadrosuna es tayini isteyebilirmiyim

 26. Fatoş diyor ki:

  Eşim üniversitede ögretim üyesi bende sözleşmeli öğretmen adayıyım. Bizde eş durumu nasıl olacak? Üniversitede geçiş diye bişey yok.

 27. Zined diyor ki:

  Esim sozlesmeli ogretmen olarak atandi.bn jandarma uzman cavus olarak görev yapiyorum khk da diorki es sözleşmeli öğretmene tabidir sarti var.o zaman biz ona tabi olup yanina tayin isteme hakkimiz doğuyor otomatikmen sizce ne olur bu sekilde tayin olan esinin yanina giden varmi.

  1. Demir diyor ki:

   Evet durumu dediğiniz gibi olacaktır. Eşinizin yanına tayin isteyebilirsiniz.

 28. Ayhan diyor ki:

  Eşim belediye meclis üyesi.tayin sebebi olur mu ?

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayini şu an için mümkün değildir.

 29. mir diyor ki:

  ben muhtarım eşim sözleşmeli öğretmen olarak atandı ne yapmam lazım

 30. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba benim eşim sözleşmeli öğretmen adayı.ben şu an doğuda görev yapan bir askerim bu sene ki tayin dönemimde Batı’ya tayin olacam.eğer bu sözleşmeli öğretmenlik modelinde eşim atanırsa atandığı yerde 4+2 yıl kalacak.ben zaten Batı’da 6 yıl kalmayı bile Ümit edemezken ben Nasıl ev kuracam çok merak ediyorum.bu problem Nasıl çözülecek asker eşlerine bir kolaylık gelecek mi sizce???

  1. Demir diyor ki:

   Şua n için böyle bir kolaylık durumu yok malesef. Ancak sonrasında ne olur bilemeyiz.

 31. Ruhi diyor ki:

  Sozlesmeli ogretmen olarak 4 yil calistiktan sonra doguda kalmak kosulu ile yeni biryer sozlesmeli ogretmen olarak tayin isteyebiliyormuyuz, yani bulundugumuz kurumda kadroya gecmemek kosulunda, yoksa sozlesmemiz fesh mi ediliyor

  1. Demir diyor ki:

   KAdroya geçebilmek için bulunduğunuz kurumda 2 sene daha çalışmanız gerekir.

 32. Gzde diyor ki:

  Eşim maliyede müfettiş yardımcısı çakılı kadro bizim durumumuz ne olacak

  1. Demir diyor ki:

   Malesef şartlar herkes için geçerli.

 33. Ruhi diyor ki:

  Dogrudur kadroya gecmek icin iki yil daha beklememiz gerekli, kadroya gecmek istemesek, baska bir yerde 4. yilin sonunda sozlesmeli olarak calisabiliyormuyz?

 34. Ruhi diyor ki:

  yani r4 yil sozlesmeli calistiktan sonra baska bir ilde sozlesmeli cailisabiliyormuyuz

 35. Hasan diyor ki:

  Merhaba eşim sözleşmeli öğretmen ben ise sözleşmeli uzman Çavuş buna göre evli olduğumuzda atama durumu nasıl olur şimdiden teşekkürler

  1. Demir diyor ki:

   Siz eşinizin olduğu yere tayin isteyebilirsiniz.

 36. Ruhi diyor ki:

  4 yil calistiktan sonra kadroya gecmeyip, baska bir ilde sozlesmeli calisabiliyormuyuz yoksa sozlesmemiz fesh mi ediliyor,yani kadroya gecmesek isimize son mu verilecek

 37. sema diyor ki:

  Eşim akademik personel sözleşmeli atandiğim durumda birleştirme işlemi nasıl olacak.

  1. Demir diyor ki:

   Sözleşmeli öğretmen olarak siz tayin isteyemezsiniz, eşiniz isteyebilir.

 38. Enes diyor ki:

  Nişanlım bu sene KPSS girecek ben özel sektörde kendi iş yerimde çalışıyorum.eğer nişanlım atanırsa mecbur 6 yıl Doğuda mu kalmak zorunda ? Benim yanıma eş durumunda gelme durumu yok mu ?

  1. Demir diyor ki:

   Gelme durumu yok malesef.

 39. Su diyor ki:

  Eşim muhtar iki çocuğum var sözleşmeli öğretmenim aile bütünlüğümüz kalmadı sözleşmeli öğretmenlerinin aile bütlüğü ile ilgili çalışma varmı. Lütfen cevap yazarmısınız.yada biz bu konuda ne yapabiliriz?

  1. Demir diyor ki:

   Şu an için bu konuda net bir çalışma yok malesef.

 40. Mücahit diyor ki:

  TSK ‘da astsubayım eşim sözleşmeli öğretmen adayı .Tayin durumu nasıl olacak .

  1. Demir diyor ki:

   Eşiniz eş durumunda tayin isteyemez malesef.

 41. Naciye diyor ki:

  Eşlerin her ikisinin de sözleşmeli öğretmen olarak atanması durumu hala bir netlik kazanmadı mı?bu konuda bir örnek var mıdır elinizde

  1. Demir diyor ki:

   Malesef şu an için değişen bir durum yok.

 42. tatar diyor ki:

  ben ank çalışıyom taşra teşkilatı yok eşim sözleşmeli öğt olsa ank gelemiyomu yani 🙁

  1. Demir diyor ki:

   Gelemez malesef son duruma göre.

 43. İng diyor ki:

  Kendini tanklarin onune atan halka bu yapilmaz ne kadar dogru bir tani olmus …yorumlarin hepsini okudum bende subat atamasinda 0.1ile atanmayip ekim ayinda yapilan yerlestirmede sozlesmeli atanan bir ogretmenim…dogunun ucra bi koyundeyim bir yasina girmemis bebegimle geldim buralara …yarinlarimi riske atmak istemedim ama bu kadar zor olcagini bilemezdim bebegime bakacak kimse bulamiyorum zor durumdayim ne zaman bu acimasiz sartlari iyilestirirler diye bekliyorum umidimi kaybetmek uzreyim …meslegimi birakmak istemiyorum caresizligin dibini gordum …esim ozelde calisiyor calistigi firmada on yildir bir fiil devam eden adama gel birak ve cocuga bak evde mi diyecegim yoksa esimden de mi vazgececegim dagilacak miyiz daha yolun basinda uc yillik evliyken

 44. Ahmet diyor ki:

  Ben jandarma astsubayim evlenecegim kişi sözleşmeli öğretmen . Atama durumu nasıl olur. Eşim gelemez anlaşılan . Ben mi tayin isteyeceğim es durumundan. Normalde öğretmen askere tabi değil mi ?

  1. Demir diyor ki:

   Eşiniz gelemez. Siz tayin isteyebilirsiniz.

 45. SEVGİ ALTINGEMİ diyor ki:

  Merhaba Türk Dili Edebiyatı öğretmeniyim atanamadım tekrar sınava hazırlanacağım fakat eşim askeriyede sözleşmeli uzman çavuş bu durumda atanırsam eğer eşimle durumumuz nasıl olur. Ayrıca eşim hava radar da görevli olduğu için sadece belirli illerde çalışabiliyor. Yardımcı olur musunuz?

  1. Demir diyor ki:

   Siz tayin isteyemezsiniz malesef. Eşiniz isteyebilir. Eğer bu da mümkün olmazsa ayrı kalmak zorundasınız.

 46. ERCAN diyor ki:

  Ben belediyede (çakılı kadro) 3 senelik ENGELLİ KADROLU MEMURUM kız arkadaşım sözleşmeli öğretmen olarak atandı bulunduğum şehirde hem tedavim yapılıyor hem üniversite okuyorum (öğrencilik durumu ,sağlık durumu ) bu şartlarda evlilik yaparsam eşimi bulunduğum şehire getirebilme durumum var mı normalde mümkün olmadığını biliyorum ama engel durumu sağlık durumu çakılı kadro durumu eğitim durumu için özel durumlar var mıdır aydınlatırsanız sevinirim … ?

 47. Önder diyor ki:

  Nisanlim 3.siniif okul oncesi ogretmenligi okuyor bende esnafim. Atandikdan sonra evlenmeyi dusunuyoruz. Peki yanima nasil gelir nasil birlesebiliriz. ?

  1. Demir diyor ki:

   6 sene tayin isteyemez malesef.

 48. Salih diyor ki:

  Jandarma astsubayıyım . Evlenecegim kişi 1+1 sözleşmeyle gemde Turkçe öğretmenligi yapıyor . Es durumu nasıl olur. Evlendikten sonra tayin isteyebilir miyim. Geçici eğitim merkezindeki sozlesmeli ögretmenlerle normal sozlesmeli ögretmenlerin es durumu hakları aynı mı? . İlginiz için teşekkür ederim.

 49. ayse diyor ki:

  sözleşmeli öğretmenim .Annem felç hastası yatağa bağımlı yaşıyor.biz bakıyorduk.sağlık özrü açılmazmı acaba çok zor durumdayız

  1. Demir diyor ki:

   En son durumda her hangi bir sebeple tayin istemem hakkı yok malesef. Ancak durumunuzu MEB’ e bildirip daha detaylı bilgi almanızda yarar var.

 50. alican diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben sgk da sözleşmeli memurum eş durum dahil tayin hakkımız yok evleneceğim kişi de sözleşmeli öğretmen olarak atandı ikimizinde tayin hakkı yok nasıl olacak bilemiyorum bilgisi olan arkadaşımız varsa yardımcı olursanız sevinirim anladığım kadarıyla sadece mahkeme ile halledebiliriz bu da ne kadar sürer kestiremedim ?

BİR YORUM YAZ