Sözleşmeli Öğretmenlerin Hakları Neler Olacak?

  • 11 Ağustos 2016
  • 984 kez görüntülendi.
Sözleşmeli Öğretmenlerin Hakları Neler Olacak?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularının başlamasıyla, sözleşmeli öğretmenin haklarının neler olacağı, ne kadar maaş alacağı gibi sorular akla gelmeye başladı.

Akıllarda oluşan bu sorulara cevap Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz düzenlediği basın toplantısında bu soruların cevaplarını verdi.

Yılmaz yaptığı açıklama da sözleşmeli öğretmen ve kadrolu öğretmen arasında hak anlamında hiç bir fark olmadığını, ücretlerinin farklı olmayacağını belirtti.  Sözleşmeli öğretmenlerin de yaz ve yarıyıl tatillerinde izin sayılacağını, hastalık ve mazeret izinlerini de kullanabileceklerini ifade etti.

Sözleşmeli öğretmenler ile birer yıllık sözleşme imzalanacağını, takip eden yıl sözleşmenin feshedilmemesi durumunda devam edeceğini belirten Yılmaz, bu sürenin 4 yılı geçmeyeceğini söyledi.

Doğum ve askerlik nedeniyle ayrılmak zorunda kalan sözleşmeli öğretmenler haklarını kaybetmeyecekler ve istedikleri takdir de ayrıldıkları kuruma geri dönebilecekler.

Yılmaz sözlerine şunları da ekledi:”Sözleşmeli öğretmenler olarak atanlar ilgili hükümler doğrultusunda adaylık eğitimine tabi tutulacak. İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atama esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumuna valilik tarafından atanacaktır.”

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları İçin Tıklayın

Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Soruları Nasıl Olacak?

Sözleşmeli Öğretmenlik Kılavuzu İçin Tıklayın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ