Suriyelilerin Yarısı Okuma Yazma Bilmiyor

  • 08 Temmuz 2016
  • 171 kez görüntülendi.
Suriyelilerin Yarısı Okuma Yazma Bilmiyor

suriyeliler

SURİYELİLERE yönelik vatandaşlık planı, Türkiye’deki kaçak göçmenlerin durumunu gündeme getirdi.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geçen ay açıkladığı 2016 Küresel İnsan Ticareti Raporu, Türkiye’nin fuhuş, insan ticareti, zorla çalıştırılma ve insanlık dışı muamele gibi konularda transit ülke konumuna geldiğini ortaya koymuştu.

Raporda, AKP hükümetinin 2009’dan beri insan ticareti ile mücadele eylem planını yenileyip, güncellemediği, bunun da istismarları kolaylaştırıp, yaygınlaştırdığı vurgulanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin açıkladığı raporda Türkiye için çarpıcı veriler yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin açıkladığı raporda Türkiye için çarpıcı veriler yer alıyor.

HÜKÜMET UYARILDI: Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin (HÜGO) yaptığı araştırmada, beş yıldan bu yana hükümetin, “Suriyelilerin evlerine geri döneceği” yaklaşımıyla, bir eğitim ve entegrasyon politikasını gündemine almadığı, bunun tehlikeleri konusunda, hükümetin uyarıldığını kaydeden Toprak şöyle devam etti:
SADECE YÜZDE 3.9’U MESLEK SAHİBİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyeliler için “yüksek kalifikasyonlu (nitelikli)” demesine karşılık, gerçek böyle değil. Araştırmalara göre Suriyelilerin büyük bölümü Türkçe bilmiyor. Eğitim seviyeleri oldukça düşük. Yüzde 45’in üzerindeki Suriyeli okur yazar bile değil. Çocukların önemli kısmı, beş yıldır, okula gitmiyor. Mesleği, işi olduğunu söyleyenlerin oranı, sadece yüzde 3.9 düzeyinde.

Kaynak: Sözcü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ