ÜNİVERSİTE İKİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ ALES’E GİREBİLİR Mİ ?

  • 25 Mart 2016
  • 236 kez görüntülendi.
ÜNİVERSİTE İKİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ ALES’E GİREBİLİR Mİ ?

Bilindiği üzere, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) başvuruları 17 Mart 2016 tarihinde başladı. Tarafımıza gelen sorular üzerine aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

ÜNİVERSİTE İKİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ ALES’E GİREBİLİR Mİ ?

2016 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Kılavuzunun 1.2 maddesinde; “Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.” hükmü yer almaktadır.

Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik“in “Merkezi Sınav” başlıklı 5 inci maddesinde; “Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavına, bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, lisans mezunu olanlar ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans öğrenimini tamamlamış olanlar müracaat edebilirler. Alanlarındaki puan türünden yüz üzerinden yetmiş puan alanlar sınavda başarılı sayılırlar. Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.” ifadesi yer almaktadır.

ALES sınav sonuçlarının ilgili sınavın sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olması nedeniyle, üniversite öğrenimine ikinci sınıfta devam eden öğrencilerin de ALES sınavına girmelerinde engel bulunmamaktadır. 

Kaynak: akademikadro

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ