Yök’ten Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileriyle İlgili Önemli Karar

 • 03 Ağustos 2016
 • 1.050 kez görüntülendi.
Yök’ten Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileriyle İlgili Önemli Karar

Yüksek Öğretim Kurulu, kapatılan üniversitelerin öğrencilerinden gelen tepki ve eleştirelere karşı yeni bir karar aldığını açıkladı. Öğrencilerin daha az zarar görmesinin amaçlandığı karar, sadece lisans ve ön lisans öğrencilerini değil, lisansüstü (yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık vb.) ve önemli miktardaki yabancı uyruklu öğrencileri de kapsamaktadır.

Öğrenci aktarımları sonrasında, eğitim kalitesinde düşüş yaşanmayacağını ve sınıf mevcudiyetinde sorunlar olmayacağını belirten YÖK, gerekirse üniversitelerin yeni şubeler açabileceği açıklamasını yaptı.

Diplomada Hangi üniversite İsmi Olacak?

En çok merak edilen konulardan birisi kapanan okullardaki öğrencilerin diplomasında hangi üniversite adının olacağıydı. Yök’ün yaptığı açıklamaya göre; bu öğrenciler nakledikleri okulda diploma alacaklar ancak diplomalarında eski okullarının ismi olacak.

Yatay Geçiş Taban Puanı Kaldırıldı

Sadece bu yıla mahsus olmak üzere,sadece kapatılan üniversitelerin öğrencileri başta vakıf üniversiteleri olmak
üzere tüm üniversitelere istedikleri takdirde yatay geçiş haklarını taban puan şartı olmadan kullanabilecekler.

Kapatılan 15 Vakıf Üniversitesinde kayıtlı öğrenciler, mezun oluncaya kadar ilgili vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri yerleştirileceği devlet veya vakıf üniversitesine ödemeye devam edeceklerdir.

YÖK yaptığı basın açıklamasında öğrencilerin mağduriyeti ile ilgili olarak şunları ekledi:”Yükseköğretim Kurulu olarak eğitim ve öğretimin ve diplomaların niteliğinin düşmemesine önem vermekteyiz. Yeni YÖK’ün son bir buçuk yıldan beri almış olduğu kararlar ve süreçler bunun teminatıdır. Son günlerde yaşamış olduğumuz şartlar dahilinde bile bunu gözetmekteyiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ismail Mavledov diyor ki:

  Merhaba ben yurt disindan ariyorum benim oglum Sifa universitesinde dis hekim fakultesinde 3 sinifa gecmesi lazimdi ,ama simdi Ege universitesinde okuyacakmis ama kimse bize cavap vermiyor ,biz yabanci uyrukluyuz nasil kimi nle gorusmemiz lazim yardimda bulunurmusunuz lutfen

  1. Demir diyor ki:

   Geçiş yapılan üniversite ile görüşüp gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ege Üniversitesinde okuyabilir ya da istediği başka bir üniversiteye yata geçiş isteyebilir.

 2. Ismail Mavledov diyor ki:

  Ucreti nasil olacak oglumu ne zaman gondermem lazim ve nereye ,biliyorsunuz beletini onceden almamiz lazim .
  Bizim hakkimiz varmi baska universitelere yatay gecis yoksa safece Egedemi okumasi lazim

  1. Demir diyor ki:

   Kapanan üniversitelerdeki öğrencilerin vakıf ya da devlet tüm üniversitelere yatay geçiş hakkı vardır. Ücret konusunda okul ile iletişime geçiniz.

 3. Can diyor ki:

  Merhaba Burada bi eksiklik var sanki ben bu sene mezun oldum diplomayi alamadim nakledilen uni nin diplomasini alacagiz ornegin ist uni yazacak fakat alta fatih uni de yazacak diye duydum sadece fatih uni degil

 4. mert diyor ki:

  merhaba mezun olan fakat diplomasını alamayanlar için bir değişiklik var mı ? bu karar bizi de etkiliyor mu

BİR YORUM YAZ