09.45 Kuralı KPSS’de de Uygulanacak

  • 03 Nisan 2017
  • 1.172 kez görüntülendi.
09.45 Kuralı KPSS’de de Uygulanacak

ÖSYM konuyu netleştirdi. Tüm sınavlara 09.45 kuralı getiriyor. İlk olarak YGS’de uygulanan 09.45 kuralının KPSS’de de uygulanacağı öğrenildi.

ÖSYM, bu sene uygulamaya koyduğu son 15 dakikanın ardından sınav merkezlerine girişini yasakladığı biliniyordu. ÖSYM’nin aldığı kararlara bir yenisi daha eklendiği belirtildi. KPSS’de de bu kuralın uygulanacağı ve adayların son 15 dakika sınav merkezlerine alınmayacağı belirtildi.

YGS’de İsyan, Sınava Girememe Rekoru

YGS’de birçok kişi son 15 dakika kuralının çıkmasıyla beraber rekor sınava girememe istatistiğini ortaya çıkarmıştı. Ailelerde büyük üzüntü yaşanılan olaylarda geçtiğimiz günlerde 2 genç intihar girişiminde bulunmuştu. Son 15 dakika kuralının KPSS’de de uygulanacak olması hangi adayları zorluğa sokabilir göreceğiz. Yaklaşık 100 bin öğrenci bu sene YGS’ye girememişti. Son 15 dakika kuralının kaçı bu öğrencileri vurdu bilinmiyor ama birçok öğrencinin bu konu hakkında şikayetlerini dile getirmiş olması da ÖSYM’yi zora sokuyor. ÖSYM tüm öğrencileri ve adayları bilinçlendirmek için YGS’nin ardından YDS ve şimdi KPSS’de bu uygulamayı kullanmayı bekliyor.

Her sınavda uygulanarak büyük bir bilinç yaratmak isteyen ÖSYM, aldığı kararların ardından birçok kişiyi aydınlatmak istiyor. KPSS adaylarının çok dikkat etmesi gereken kural, son 14. dakika gelseniz bile sınava giriş yapamamanız ile sonuçlanacak. ÖSYM’nin uygulamaya bu sene koyduğu bu kural ile beraber salona giriş yapamayan öğrenciler için çok yakında bir açıklama bekleniyor. Eğer bu karar giremeyenler için olumlu şekilde olursa, ÖSYM bu kuralını revize etmek zorunda kalacak.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ