15 Dakikanın Telafisi Yok!

  • 19 Mart 2017
  • 242 kez görüntülendi.
15 Dakikanın Telafisi Yok!

Geçtiğimiz günlerdeki YGS sınavında yaşanan, sınava geç kalma olayları ile ilgili olarak ÖSYM Başkanı Ömer Demir açıklama yaptı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından kimlik kontrollerinin yapılması ve bu sırada diğer öğrencilerinin dikkatinin dağılmasının önüne geçmek amacıyla yapılan 15 dakika uygulaması ile öğrencilerin sınava girecekleri binada girişler sınav saatinden 15 dakika öncesinde kapatılmaktadır. Bu uygulama ile bu sene YGS sınavında bir çok aday zor durumda kaldı. Bazı adaylar sınazda böyle bir uygulamanın olduğunu bilmediğini belirtirken, bazıları çeşitli sebeplerden geç kaldıklarını belirtti.

Geç Kalmaların Telafisi Yok

Sınava birkaç dakika ile geç kalan öğrenciler büyük üzüntü yaşarken, sınava geç kalan adaylar için bir telafi sınavı yapılıp yapılmayacağı konusu gündeme geldi. Ömer Demir konu ile ilgili olarak bunun bir telafisinin olmayacağını ifade etti. Bu kural ile ilgili olarak çok fazla duyuru yapıldığını belirten Demir, kuralı hayata geçirmenin başka bir yolu olmadığını vurguladı.

Sınava geç kalan bazı adaylar dava açmaya hazırlanırken, hukukçular konu ile ilgili olarak dava açılsa bile kazanılmayacağını belirtiyor. Sınav giriş belgelerinde, sınavın başlama saatinden 15 dakika öncesinde sınavın yapılacağı binaya girişlerin kapatılacağı belirtiliyor. Dolayısıyla bu da sınav kuralının adaylara bildiğini gösteren bir belge niteliği taşıyor. Bu durumda açılan davanın kazanılması çok mümkün görünmüyor. Adayların şu an da gözü ÖSYM’den gelecek yeni bir telafi kararında.

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ