18 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

  • 12 Mart 2017
  • 1.117 kez görüntülendi.
18 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yeni açılacak organize sanayi bölgeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özlü 2017 yılı içerisinde 7 organize sanayi bölgesi daha açılacağını ve bu bölgelerde 18 bin kişiye iş imkanı sunulacağını belirtti. Özlü bu sanayi bölgelerini kurmalarındaki amacın, kişilere daha modern çalışma ortamları sağlamak, düzenli kentleşme oluşturmak ve istihdamı yükseltmek olduğunu ifade etti. 2023 yılına kadar daha verimli , çevreye duyarlı ve yüksek katma değerli bir üretim yapısına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Özlü, organize sanayi bölgelerinin bu amacı gerçekleştirme yolunda oldukça önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Türkiye genelinde bugüne kadar 298 organize sanayi bölgesi oluşturuldu. En fazla organize sanayi bölgesinin olduğu bölge 84 organize sanayi ile Marmara Bölgesi. İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde 50’şer, Ege Bölgesinde 49, Akdeniz Bölgesinde 24, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 22, Doğu Anadolu bölgesinde 19 OSB açıldı. Özlü bu sanayi bölgelerinde yaklaşık 1 milyon 665 bin kişinin istihdam edildiğini belirterek, bu rakamın 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bakan Özlü 2017 yılı bütçesi içerisinde organize sanayi bölgesi projelerine 318 milyon liranın üzerinde pay ayrıldığını ve bu projelere devlet desteği sağlamaya devam edileceğini ifade etti.

En az 10 kişinin çalıştırılması şartı ile yatırımcılara belli oranlarda indirimli arsa temini sağlayan yeni teşvik sisteminin organize sanayi bölgeleri yönünden önemini vurgulayan Özlü, teşvik belgesine sahip yatırımların daha avantajlı olduğunun altını çizdi.

 

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ