18 Yaş Üstüne Meslek Eğitimi!

  • 27 Mart 2017
  • 921 kez görüntülendi.
18 Yaş Üstüne Meslek Eğitimi!

MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğince yaptığı değişikliğe, mesleki eğitim dersleri sığdırdı. Ders yılı süresini 36 hafta olarak belirlerken, teorik eğitimi haftada en az 1, en fazla 2 güne çıkardı. 18 yaş üstü öğrencilerin bu merkezlere kayıt yaptırarak lise mezunu olabilmelerinin önünü açtı.

MEB, çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldı. Mesleki eğitim merkezinin bünyesinde ustalık ve kalfalık olarak yeniden yapılandırılan bir program oluşturuldu. Ortaöğretim kurumları arasında mesleki eğitim merkezleri belirlenmiş oldu. Kurumlarda ders yılı süresi 36 haftaya çıkarken, sınıftaki öğrenci mevcut sayısı 34’e çıktığı belirtildi. Lise mezunu imkanı ile öğrenciliğin önü açılmış oldu.

18 Yaş Kayıt Hakkı

18 yaşının bitmesi ile beraber bu merkezlere kayıt olarak programı başarıyla tamamlanmasın ardından lise mezunu statüsü tamamlanabilir. Bir önceki düzenlemede lise için ortaokulun tamamlanmış olması ve 18 yaşının bitirilmemiş olmasının şartı aranıyordu.

Sosyal Etkinliklerde Büyük Beraberlik

Mesleki eğitim merkezlerin öğrenciler, iş yerlerinde olduğu gibi sosyal etkinliklere katılması için işbirliği sağlanacak. Ayrıca merkeze evliler bile kayıt yapabilecek. Evli olanlar artık mesleki eğitim merkezlerine sıkıntı duymadan yazılabilecek. Hem açıköğretim hem de mesleki eğitime devam edilecek. Devamsızlık sınırı 30 gün olarak belirlendi. Özürsüz 10, özürlü 20 olmak üzere toplamda 30 günün aşılması ile beraber ders puanının ne olursa olsun başarısız sayılacağı bir eğitim söz konusu olacak.

Sigorta Kapsamında Genişlik

Kalfa ve ustalık eğitimi ile devam edildiği için işletmelerinde mesleki eğitim görenlerde, iş kazası ya da meslek hastalığı gibi türlere hastalık sigortası yapılacak. Sigorta primleri öğrencilere asgari ücretin %50’si üzerinden yatırılacak. Bakanlık bütçesine konulan ödenek ile karşılanacak. SGK internet adresine girerek bakacağınız elektronik ortamda, her ay belirli sürelerde kuruma ödenecek ve bildirilecek.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ