2016 İşsizlik Oranı Arttı

  • 23 Mart 2017
  • 345 kez görüntülendi.
2016 İşsizlik Oranı Arttı

Tükiye’ de 2016 işsizlik oranı 2015’e göre daha da arttı ve 2016 yılı işsizlik oranı 10. 9 olarak belirlendi.

Türkiye genelinde yapılan araştırmada işsizlik oranı hesaplamasında 15 yaş ve üzeri yaştaki işsiz sayısı dikkate alındı. Yapılan değerlendirme sonucunda 2016 yılı itibari ile Türkiye’de toplam 15 yaş ve üzeri 3 milyon 330 bin işsiz bulunuyor. Bu sayı ile işsizlik oranı 10.9’lara ulaşmış oldu.

İşsiz kalan kadınların oranı ise erkeklere göre daha fazla. Erkeklerde işsizlik oranı 9.6, kadınlarda ise 13.7 olarak hesaplandı.

İstatistiklere göre Türkiye 26 bölgeye ayrılmış olarak araştırıldı ve en çok işsizlik oranının bulunduğu bölge içinde Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illerinin bulunduğu bölge oldu. Verilere göre bu illerin bulunduğu bölgede işsizlik oranı yüzde 28.3 ‘e yükseldi.

İşsizlik oranının en düşük olduğu bölge ise içinde Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane illerinin bulunduğu bölge oldu. Bu illerin bulunduğu bölgede işsizlik oranı ise 4. 5 olarak hesaplandı.

Eğitim durumuna göre işsizlik oranları da araştırma içerisinde incelendi ve en yüksek işsizlik oranı 13.4 ile genel lise mezunlarının işsizliği oldu. Onu yüzde 12 ile yüksekokul ve fakülte mezunlarının işsizlik oranı takip etti. En düşük işsizlik oranına sahip eğitim durumu ise hiç okuma yazma bilmeyenlerin işsizlik oranı oldu. Hiç okuma yaza bilmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 5.7 olarak tespit edildi.

2017 yılında yapılacak yeni istihdamlar ile bu oranların önümüzdeki sene içerisinde daha düşük oranlara ulaşması bekleniyor.

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ