2750 Hakim ve Savcı Alımı İlanı Yayımlandı

  • 28 Mart 2017
  • 965 kez görüntülendi.
2750 Hakim ve Savcı Alımı İlanı Yayımlandı

Adalet Bakanlığı Genel Müdürlüğü, yaptığı duyuruda 2.000 adet adli hakim ve savcı adayı, 750 adet ise avukatlık mesleğinden hakim ve savcı aday alımı için tarih verdi. 3 Haziran 2017’de sınav yapılacağı ve başvuruların 6-13 Nisan 2017 tarihinde olacağı belirtildi.

2.750 Hakim, Savcı ve Avukat Alınacak

Konuya ilişkin duyuruda, bakanlığa 9-5 dereceli kadrolara 2.000 adli hakim ve savcı, 750 avukat alınacak olduğu ifade edildi. ÖSYM tarafından 3 Haziran Cumartesi günü sınav yapılacağı ise belirtildi.

Adli Yargı ve Adli Yargı- Avukat sınavları olacak. Sınav saat 10.00’da başlayacak. Sadece Adli Yargı-Avukat sınavı ise 11.00’da başlayacak.

Adaylar, başvuru işleminin tamamlanmasının ardından başvuru süre ve bilgilerini ÖSYM’nin resmi sitesinden takip edebilecekler. Sınav ücreti 1 sınav için 165 TL, 2 sınav için 245 TL olarak belirlendi.

Sınav ücreti, 06-14 Nisan arasında ÖSYM’den “Ödemeler” kategorisinden yapılacaktır. Başvuru koşulları Türk vatandaşı olmak, Avukatlık mesleğini en az 3 yıl yapmak ve 45 yaşını geçmemek şartı koşuluyor. Kamu haklarından yasaklı olmamak, askerliği muaf ya da ertelenmiş olmalıdır. Birçok şart koşulurken adayların bu sınava ciddi şekilde hazırlandığı belirtiliyor.

Ortak Alan Bilgisi, Genel Kültür ve Genel Yetenek: Genel Kültür Testi ve Ortak Alan Bilgisi Testi,

Genel Yetenek ile beraber Genel Kültür Testi: Türkçe Matematik, Atatürk Ülkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Yurttaşlık Bilgileri, Türk ve Kültür Medeniyetleri,

Ortak Alan Bilgiler: Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Anayasa Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü ve medeni konular ile sorulardan oluşan sınav, birçok kişi tarafından takip ediliyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ