6 Milyon Genç İşe Yerleştirilecek

  • 30 Mart 2017
  • 1.766 kez görüntülendi.
6 Milyon Genç İşe Yerleştirilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu’nun açıklamasında 6 milyon gence yeni istihdam alanlarının açılacağını söyledi. Ayrıca kısa sürede 500 bin kişiye iş imkanının sağlandığını vurguladı. İstihdam seferberliği ile beraber ülke ekonomisi kalkınırken, işsizlik oranında çok büyük bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Çalışma Alanlarında İstihdam Yaratılacak

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin ekonomisini çökertmeye yönelik tüm tuzakların yok olduğunu ve işsizlik oranlarının düşürülmesi ile birlikte ihracatın artırarak dünya ile rekabet eden güçlü bir ülke konumunda bulunduğumuzu hatırlatırken, çalışmak isteyen 1.5 milyon vatandaşın 1 yıllık vergisini, resmi gideri ve 500 bin iş başı eğitimin ilk 3 ay giderini hükumetin üstlendiğini belirtti. İşsizlik sorununun çözülmesi adına tüm il müdürlüklerinin harekete geçtiğini, Edirne’den Kars’a istihdam seferberliğinin başladığı belirtildi. Gençlerin işe yerleştirilmesi için tüm imkanların sağlanacağı belirtilirken, şuanda yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin kişinin iş aradığını ve bunların iş arayışlarının sonlanacağını belirtti. Sanayi, esnaf ziyaretleri, ticaret odaları gibi ihtiyaçları yerinde dinleyerek istihdam teşviklerinin sağlanacağı belirtildi.

İstihdam Seferliği Başladı, 6 Milyon Gence Fırsat

İstihdam teşviki için, iş başı eğitim programı başlatıldı. İlk defa işe girenlerin ilk 3 ay 1502 TL’sini devlet ödüyor. Bundan şuanlık 500 bin kişi yararlanacak. Program başarı ile bitirilirse, ortalama olarak %75’in istihdam edileceği belirtiliyor. İŞKUR’a kayıt olarak hizmetlerden en kısa sürede yararlanmak gerekiyor.

Teşvikler gençleri sevindirirken, istihdam seferliği için büyük adımlar atılması bekleniyor. Türkiye’deki işsizlik oranının 2018 yılına girerken büyük bir ölçüde azalacağı söyleniyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ