Adalet Mezunları Haklarını İstiyor

  • 06 Nisan 2017
  • 1.681 kez görüntülendi.
Adalet Mezunları Haklarını İstiyor

Adalet bölümlerinden mezun olarak her bölümden alınabilir olan bu uygulamanın sonlanması için Adalet Bakanlığı’na talep ediliyor.

Adalet Bölümü mezunlarının ortak talebi olarak, Türkiye’de 66 üniversite ve 161 lisede adalet bölümü olduğundan, 150 binin üzerinden adalet mezunu olmasına rağmen, Adalet Bakanlığı’nın bu bölüm mezunlarını işe almak yerine memur ve personel alımı yapıyor.

Adalet mezunları, mülakatlarda öncelik verilmesi gereken yerde, yönetmeliğe ve adliye uyamıyor.

Adalet Bakanlığı bu bölüm mezunlarına yapılacak olan yaklaşımların değişmesi için birçok adalet mezunu, adalet öğrencileri haklarını talep ediyor.

2750 Hakim ve Savcı Alım Başvurusu Yayında

2017 yılında 2750 hakim ve savcı alımı için başvurular bugün itibariyle başlamış oldu. ÖSYM ve Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen başvurunun kapsamında sınav kılavuzu yayımlandı.

Adli Yargı Sınavı ve Adli Yargı Avukat Sınavı ile ilgili adaylar başvurularını artık yapabilecek. Adaylar YGS ve YDS’de de olduğu gibi sınav merkezine son 15 dakika alınmayacak.

Sınav ilanı Adalet Bakanlığı’ndan yapılan başvurulan olmadan önce yapılacaktır. İlan, sınavlara başvuru koşulları olarak nitelendirilecektir.

Adli Yargı Sınavı saat 10.00’da başlayacak, Adli Yargı Avukat Sınavı ise saat 11.00’da başlayacaktır.

Sınav 3 Haziran 2017’de Ankara’da gerçekleşirken, ÖSYM tarafından tüm detaylar resmi sitede yayımlandı. İlana çok sayıda adayın talep edeceği ve alımın kuvvetli olmasından dolayı yüksek puanların olacağı biliniyor. Türkiye’de hukukçuların önünün açılması için bu alımların sürekli yapılması adaylar tarafından memnun edici oluyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ