Altay’a Aranan Motor Bulundu

  • 28 Mart 2017
  • 291 kez görüntülendi.
Altay’a Aranan Motor Bulundu

Milli tank için aranan motor sonunda bulundu. Altay Ana Muharebe Tankı için aranan motor, Ukrayna ile anlaşmanın sonucunda bulunmuş oldu.

Türkiye, milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği Altay Ana Muharebe Tank’ı için motor desteğini Ukrayna’da buldu. TUMOSAN firması ile yıllık çalışma karşılıklı fesih edilmişti. Avusturya’dan alınan teknoloji desteğine politik engel geldi.

Başbakanların Görüşmesi Gündemde

Tankın motoru için belirsizlik süreci başladığı biliniyordu. Ukrayna savunma firmalarından sorumlu olan devlet kurumu UkrOboronProm’un müdürü Roman Romanov, konuda yaşanan son gelişmeyi anlattı. Romanov, Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi ile Ankara’ya gelen Ukrayna Başbakanı Groysman ile temas halinde oldu. Bu görüşmede ön anlaşma imzalanmış oldu.

6TD3 Motoru Önerildi

Başbakan Romanov ile Yıldırım’ın iş birliği ön anlaşması imzaladığı bilinirken, Ukrayna’nın 6TD3 motoru önerdiği belirtildi. Romanov, motor için talep edilen güç hakkında bilgi paylaşılmasının talebinde bulundu.

Uygulamaya Birkaç Ay İçerisinde Konulacak

Konu teknik açıdan sorunlu olmadığı ve derhal Altay Ana Muharebe Tank’ının yapımına başlanması için gerekli kararların alındığı biliniyor. Romanov’un istekli olarak projeye ayırdığı bütçeyle ilgili politikacıların olumlu yaklaşması ile Ukrayna’nın 2. Dünya Savaşı esnasında ayda 200 tank ürettiğini belirterek birkaç ay içerisinde ALTAY’ın motor sorunu çözümlenecek.

Altay 2020’de Çıkacak

Altay Tank’ının hizmete gireceği tarih 2020 yılında olacağı belirtiliyor. 2017-2021 Stratejik planın yayımlanmasının ardından ilk 15 tankın 2020 yılında hizmete gireceği söylenirken, 2021’de 20 tank tesliminin gerçekleşeceği söylendi.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ