Bunu Yaptırmayana Ceza Kesilecek

  • 13 Mart 2017
  • 288 kez görüntülendi.
Bunu Yaptırmayana Ceza Kesilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine 500 TL para cezası kesilecek.

Bakanlık tarafından yayımlanan Egzoz Gazı Emisyon Yönetmeliği kapsamında araçların 2 yılda bir egzoz gazı ölçümü yaptırmaları gerekiyor. Egzoz gazı olmayan araçlar için ise araç sahiplerine ceza kesilecek.

Hususi ve resmi otomobiller Çevre Kanuna göre trafiğe çıktıkları ilk üç yıldan sonra her iki sene de bir egzoz gazı ölçümü yaptırmak zorunda olacak. Diğer araçlar ise trafiğe çıktıktan sonra bir sene sonunda her sene egzoz gazı ölçümü yaptıracak. Kaza, değişiklik ve tamirat gibi bazı durumlarda araç muayenesi yenilendiğinde bu sürenin dolması beklenmeyecek ve egzoz gazı emisyon ölçümü de tekrardan yapılacak.

Egzoz gazı emisyon ölçümünde uygun değerlere sahip olmayan araçlara ölçüm raporu verilecek ancak araç sahibi gerekli bakım, onarım ve tamiratı yaptırdıktan sonra en fazla 30 gün içerisinde yeniden egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırabilecek. Bu süre zarfında en fazla iki kere daha ücret ödemeden ölçüm yaptırılabilecek. İkiden fazla yaptırılan ölçüm için yeniden ücret ödenecek.

Bazı Araçlar Ölçüm Yaptırmayacak

Yayımlanan yönetmeliğe göre, bazı araçlar egzoz gazı emisyon ölçümüne dahil olmayacak. 1979 ve daha öncesi üretilmiş olan dizel araçlar, traktörler, elektrikli hibrit araçlar, hidrojen yakıtı ile çalışan araçlar, havaalanlarında kullanılan plakası bulunmayan araçlar, motosikletler, mopetler ve iş makineleri egzoz ölçümü yaptırmak zorunda olmayacak.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ