Denetçilerin Özlük Hakları Kısıtlı

  • 08 Haziran 2017
  • 484 kez görüntülendi.
Denetçilerin Özlük Hakları Kısıtlı

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) taşra teşkilatında yapmış olduğu teftiş, inceleme ve denetim gibi soruşturmaların işlemleriyle murakıpları tarafından yapıyor. Fakat görevlerin yerine getirilmesi esnasında özlük hakları bakımından mağdur edildiği biliniyor.

2010’da yürürlüğe giren kanunda murakıplık ile ilgili madde kaldırılmış daha sonrasında 2011’de geri getirilerek kadrolara tahsis edilmiştir. Murakıpların yani denetçilerin vasıfları, görevleri belirli olmasına rağmen kurumlarda ya da görev verildiği yerlerde üstlenilen memurların aldığı hakların mahrum edilmesi ortaya çıkmıştır. Denetim tazminatı, silah ruhsatı, harcırah ve özel hizmet tazminatları bunlara örneklerdir. in hizmetleri ile ilgisi bile olmayan birçok murakıp, din hizmetleri kategorisinde yer almaktadır.

Denetçiler Sadece Eşitlik İstiyor

Kanunla beraber belirli olan, görevlerinin denetim olduğu bilinen murakıpların, din hizmetleri ya da benzer görevi yapan kurumlarda mali ile sosyal haklardan mahrum bırakılmasının çözüme kavuşması istenmektedir.

Sorunun sadece kurumlardaki denetim görevi yapan memurlar ve murakıplar arasında olmadığı, eşitsizliği yanı sıra maaşların bile çok büyük bir şekilde uygulanmasıdır. Murakıplar, din hizmetleri sınıfından diğer kurumlara denetim işini gerçekleştirmiş murakıpların özlük haklarında eşitlik istiyor.

Ayriyeten istihdam seferberliği önderliğinde birçok murakıp alımının gerçekleşeceği biliniyor. Çok yakın dönemde birçok murakıp ilanının yayımlanması an meselesi olarak görülüyor. İstihdam seferberliğinin sürekli olarak büyümesi ve gelişmesiyle beraber her kadronun özel olarak kendine belirlediği kotasını yükseltmesi, Türkiye’ye büyük bir güç katıyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ