Dolar Tutuklanmanın Ardından Yükseldi

  • 29 Mart 2017
  • 842 kez görüntülendi.
Dolar Tutuklanmanın Ardından Yükseldi

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tutuklandı. ABD’nin İran’a yönelik yaptırım suçlaması ile dolar fiyatları sert bir şekilde yükselişe geçti.

Dolar/TL dün akşam saatlerinde 3.62’deyken bir anda 3.65’e çıktı. TL, Dolar karşısında %1.’lik değer kaybına uğradı. Dolar fiyatları gün içinde 3.66’ya kadar çıkarken, akşam saatlerine doğru tekrardan 3.65’e düştü. Euro/TL ise en yüksek 3.95’i görürken, öğlen saatlerinde tekrardan 3.92’ye düşerek işlemini seyir haline getirdi.

Trump Belirsizliği Kayboluyor, Dolar Stabil Hareket Ediyor

Geniş resimde, Trump’ın belirsizliği devam etse de USD ile gelen değer kayıpları durdu. Fiyatlar stabilize olduğu görülüyor. Ekonomi gücüne yönelik güven seviyesi yüksek olurken, Fed kanadından gelen konuşmalar ile faiz artırımı eksenine doğru kayılması önemli bir rol oynuyor. Fed’in takvimi oldukça yoğun gözüküyor. Birçok konuşma ile ABD tahvil faizlerinin yukarı doğru hareketi gerçekleşiyor. TRY, belirgin ve negatif artış ile ZAR ve GOÜ’nün ardından en çok değer kaybeden konumda bulunuyor. Ayrıca ekte bulunan Halkbank Genel Yardımcısı Atilla’nın ABD’de tutuklandığı haberi Dolar’ın ateşini yükseltti.

Önceki gün 3.60’larda seyir halinde olan Dolar kuru, ateşini yükselterek 3.65 seviyelerine doğru hareket gerçekleştirdi. Dolar tekrardan 4 seviyelerine gelmemesi için Merkez Bankası oldukça uğraş gösterirken, TL’nin negatif değer artışının önünün kesilmesi hala önlenemedi. Dolar 3,70 seviyelerine gelirse, daha fazla çıkacağı biliniyor. 3.55 ve 3.50 bölgesinin aşağısına inerse sağlam destek sürecek. Küresel fiyatlamalar ile birlikte kur hareketi dalgalanmalar yaşıyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ