E-YDS 2017/5 Başvuruları Başlamıştır!

  • 03 Mayıs 2017
  • 882 kez görüntülendi.
E-YDS 2017/5 Başvuruları Başlamıştır!

Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) 2017-5 başvuruları bugün itibari ile başlamıştır.

E-YDS 2017/5 başvuruları ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden 3 Mayıs 2017 tarihi itibari ile alınmaya başlanmıştır. Başvuru yapmak isteyen adaylar ‘ odeme.osym.gov.tr ‘ adresinden başvurularını gerçekleştirebilirler.Başvurular 18 Mayıs 2017 tarihinde sona erecektir. E-YDS İngilizce sınavı 27 Mayıs 2017 tarihi saat:14:30’da gerçekleştirilecektir. Sınav İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç ildeki sınav merkezlerinde yapılacaktır. 180 dakika sürecek olan e-YDS sınavı için adayların sınav binasına en geç sınav saatinden 15 dakika öncesinden gelmesi gerekmektedir. 27 Mayıs günü saat:14:15 sonrasında sınav binalarına giriş mümkün olmayacaktır.

Kontenjanlar Sınırlı

Sınava alınacak aday sayısı belirli kontenjanlarla sınırlıdır. En fazla kontenjana sahip olan şehir 4200 ile Ankara’dır. Sınava alınacak aday sayısı İstanbul için 431 adaydır. İzmir, e-sınav uygulama binasında tadilat olması sebebi ile kontenjan şu an için belirsizdir. İzmir için başvuru 18 Mayıs 2017 tarihinde alınacaktır. Sınava alınacak adaylar belirlenirken, sınav ücreti yatırma önceliği baz alınacaktır. Kontenjanlar dolması durumunda sınav ücreti yatırma işlemi sistem tarafından otomatik olarak engellenmiş olacaktır. Bu nedenle adayların başvuru için acele etmesi yararlarına olacaktır.

Bir Yıl Koşulu Değiştirildi

ÖSYM’nin e-YDS başvuru kılavuzunda belirttiği üzere bir aday, aynı takvim yılı içerisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girebilmekteydi. Ancak e-YDS kapasitelerinin artırılması ile bu kuralda değişikliğe gidilmiştir. Bu kural değişikliği ile artık bir adayın aynı dilden tekrar sınava girebilmesi için gerekli süre üç aya indirilmiştir.

 

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ