Ekonomi Zirvesinden Önemli Mesajlar

  • 06 Haziran 2017
  • 289 kez görüntülendi.
Ekonomi Zirvesinden Önemli Mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 ay sürecek olan yol haritasına ilişkin talimat, hükumeti harekete geçirirken, ekonomi kurmaylarıyla beraber 5.5 saatlik konuşulan toplantıdan önemli mesajlar çıktı.

Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Ekonomi Zirvesi’nde önemli mesajlar ortaya çıktı. Ekonomide yeni döneme damgasını vuracak ve her alanda yeniliklerin masaya yatırıldığı 5.5 saatlik toplantıda büyük ölçüde anlaşmalar sağlandı. Ekonomiye dair tespitler ve mesajlar yazımızda…

Büyüme Olumlu Orantıda

Türkiye’nin büyümesinde yukarı yönlü bir revize işlemi gerçekleşmeye devam ediyor. Rakamlar, hedeflerin aşılacağına şahitlik ediyor. Büyümenin desteklenmesine adım adım yardım edilecek. Büyüme ve rekabet gücünün artırılması, dış ticaretin içinde olan ve üreten sektörlere ağırlık verilmesi gereken yatırımlar toplantıda değerlendirildi.

Enflasyonda Düşüş

Enflasyon, yüksek zirveler görürken kurdaki etki yadsınamaz oldu. Trendin aşağıya doğru hareketi, yıl sonundaki %8.5’lere dayanması hissiyatı oluştu. Kademeli düşüşün süreceği ve gıda enflasyonundan kaynaklı olan artışın engelenmesi için tedbir alınacak.

Reformlara ve Kamu Yatırımlarına Hız Katılacak

Bölgesel gelişmeyle beraber yerel yönetim alanlarında reformların tamamlanacağı belirtildi. Yapısal paketlerle beraber hızlı uygulamaya konulacak olan reformlar, ekonomiyi dış şoklara dayanıklı hale getirecek.

Kamuya gerçekleşen yatırımlar, harcamalarla beraber ekonomiyi hızlandıracak. Niteliklere öncelik verilirken, yatırım politikası liman, lojistik merkezi ve demir yolu gibi özel alanlarda önem hissedilecek.

Kamuda borç yükünün düştüğü görülürken, mali piyasalarda ürün – hizmet çeşitliliği ile derinlik artacak. İhracatın büyümesi ile katkı verdiği ön görülecek.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ