El Yazısı Kararı Alındı

  • 31 Mart 2017
  • 1.062 kez görüntülendi.
El Yazısı Kararı Alındı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, eğitim ve öğretim yılında büyük ümitlerle başlatılmış olan eğik yazının sonlandırılacağını açıkladı. MEB’in sosyal platformdan yaptığı açıklamada, yazma eğitiminde 2017-18 yılında bitişik el yazısının kaldırılacağı, dik temel harflerin kullanılacağı söylendi.

Veliler, el yazısına karşı çıkmıştı. Bazı veliler bu uygulamaya karşı çıkarken, eğitimde zorlandıklarını öğrencilerin eğitimde zorluk çektiğini söylemişti. Eleştirilere kulak veren MEB, gelecek yıl el yazısını kaldırarak yerine dik yazıları getiriyor.

Bitişik Eğik Yazıya Neden Geçildi?

2005’te geçilen el yazısı, Türkiye’den akademik heyet toplanmış ve bu sonuç ortaya çıkmıştı. Çocuklar hem estetik hem de beyin olarak gelişecek deniliyordu. Fiziksel gelişimin de daha çok etkili olduğu grup akademisyenleri tarafından onaylanmıştı.

Uygulama programında, ilkokul boyunca devam edilmesi, öğretmenlerin defterlerinde belirli bir yapılandırma görerek müfettişlerinden bu şekilde not alması ile beraber sağlıklı yapılandırma söz konusu olmuştu. Ortaya konulan şartlar yerine getirilmeyince, eğitim kararı sükseye uğradı.

El yazısı, sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da birçok ülkede kullanılıyordu. El yazısı gün geçtikçe daha çok tartışılırken, ABD’de 45 eyalette yapılan değişiklik ile beraber 2009 yılında tablet bilgisayarlara geçiş gerçekleşti. Bu sayede hem elektronik hem de el yazısının kalktığı teknoloji sayesinde müfredattan çıkarılmış oldu. Eğitimde ulaşılması gereken hedef ve yol haritaları çizen ABD, standartlarında ilkokul çağında klavye kullanımını etkinleştirerek öğrencilerin hakimiyet yaşamalarını istemişti. Ülkemizde ise ne zaman bilgisayarlı eğitimin başlayacağı bilinmiyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ