Elektrikli Taksiler Geliyor

  • 08 Nisan 2017
  • 531 kez görüntülendi.
Elektrikli Taksiler Geliyor

Test aşamaları tamamlanarak turkuaz renkte olan elektrikli taksiler, 15 Nisan’ın ardından İstanbul trafiğinde yola çıkıyor.

Test aşamaları biten ve karbondioksit salınımı yapmayan elektrikli taksilerin 15 Nisan’dan sonra yollarda olacağı söyleniyor. %100 elektrikli olan araç, 8.75 TL indi – bindi 9.95, açılış ise 3,95 olacak. Kilometre artışı ise 2.40 TL olacak. Araç D segmentine girdiği için lüks araçlı tarifeye göre açılıyor. Taksilerde kalite ve konforun artması ile beraberinde gelen ÖTV muafiyeti, lüks taksilerde ücretlerin %15 zamlı olacağını uygulamaya koymuştu. Bu karar, bu araçlarla beraber uygulamaya konacak.

Taksilerde Bakım ve Tasarruf Devri

Öncelikle en çok merak edilen şey ayda 2 bin TL’ye taksiciler sınırsız şarj sağlayabilecek. Yakıt tasarrufu ile müşteriye konfor sağlayabilen taksiler, çevreye duyarlılığı arttıracak. Ferah tasarımı ile iç açıcı ve yakıt kokusuz olan araçta müşteriler rahat edecek. Hijyen odaklı ve günde 400 kilometreye kadar çıkabilen araç, 150 km hıza kadar ulaşabiliyor.

taksi

Gaz pedalından ayak çekildiği anda kendi elektriğini depolayan araç, günde elektrikten %30 tasarruf sağlıyor. 1 saatte dolum sağlıyor ve bu dolumla 400 kilometreye kadar yol yapabiliyor. Taksiciler, duraklara konulmuş şarj üniteleri ile rahat bir şekilde şarj edebilecek. 100 şarj ünitesi şuan kuruluyor. 15 Nisan’da 5 aracın yolda olacağı bilinirken, İspark, Migros, Denizbank gibi taksi duraklarında yer alacağı belirtiliyor.

Hedef olarak 5 yılda 9 bin taksinin elektrikli olması planlanıyor. 6 bin TL yakıt ve bakımlarla masraf yapılan araçta, taksicilere ayda 6500 TL bakım, şarj ücretlerini dahil sağlıyor. Araç 5 yılın ardından taksicinin olabiliyor. 1000 araç olduğunda, Belgrat Ormanı kadar İstanbul’a oksijen tasarrufu sağlayacağı söyleniyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ