Fındık Üreticisine Destek Sürüyor

  • 02 Nisan 2017
  • 306 kez görüntülendi.
Fındık Üreticisine Destek Sürüyor

Hükümet, 2009’da uygulamaya koymuş olduğu fındık üreticilerini baz alan destek tutarını 6 milyar lirayı bulduğunu açıkladı.

Tarım destekleme kapsamında 2009’dan bu yana fındık üreticilerine destek ödemesi 31 Mart itibariyle 8’incisi ödendi. Dekar başına 170 lira alacak yaklaşık 400 bin üretici 835 milyon lira ödeme alacak.

Karadeniz Bölgesinde Fındık Üreticileri İstihdam Sağlıyor

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin fındık üreticisinin desteklenmesinden yana çok mutlu oldukları ve 31 Mart Cuma günü ödemelerin hafta içinde de devam edeceği belirtiliyor. 16 ilde ruhsatlı alanlara sahip fındık üreticileri 835 milyon lira ödeme alacak. En çok desteği Ordu alırken, Giresun, Sakarya, Trabzon, Samsun ve Düzce’de de üreticiler bu ödemeyi yakından takip ediyor.

Her yıl fındık üreticilerine karşı gelir bazlı ödemenin yapılacağı belirtilirken, fındık üreticileri açısından bu ödemenin don olaylarından sonra çok önemli bir rol aldığını görülüyor.

Fındık Üretiminin Dünyada %70’i Türkiye’de

Dünya fındık üretiminin %70’ini elinde bulunduran Türkiye’nin yaklaşık olarak Karadeniz bölgesinde 2 milyon insanın geçimini sağladığını fındık sayesinde 8 milyon bölge insanımıza ekonomik olarak katkıda bulunduğunu belirtiyor. Desteğin gelecek yıllara da taşınması için çalışmalar gerçekleştiriliyor.

2009’dan Bu Yana Toplam 6 Milyar Ödeme Oldu

2009 yılından bu yana bu ödemenin yaklaşık 6 milyar lira olduğu belirtilirken, çok önemli devlet desteği kapsamında ödeme gerçekleştirilerek, tüm fındık üreticilerinin mutluluğunu sağlanması gerektiği vurgulanıyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ