Formasyon Açıklaması Kafaları Karıştırdı!

 • 26 Ağustos 2019
 • 14.896 kez görüntülendi.
Formasyon Açıklaması Kafaları Karıştırdı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından formasyon programları hakkında yapılan açıklama kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuk olarak katıldığı CNN Türk’te eğitim sistemi ile ilgili soruları yanıtladı. Herkesin merakla beklediği ‘Formasyon programı kalkıyor mu? ‘ sorusuna da cevap verdi. Bakan Selçuk, formasyon programlarını kaldırılacağını ve sadece ataması yapılan öğretmenlere eğitim verileceğini belirtirken, formasyon programının kalkmasının gençler için daha iyi olacağını belirtti. Çok fazla sayıda formasyon alan kişi olduğunu ve atamalarının yapılamadığını ifade eden Selçuk, bunu önleyebilmek için formasyon programının kalkması gerektiğini vurguladı.

Uzun süredir formasyon programının kalkacağı belirtilse de bir çok üniversite 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için formasyon programları açtı ve öğrenci alımlarını yapmaya başladı. Formasyon programının ne zaman kalkacağı ve kimleri nasıl etkileyeceği konusu ise hala merak konusu. Bununla beraber özel okullarda çalışmak isteyen öğretmen adayları için nasıl  bir yol izleneceği sorusu da henüz yanıt bulmadı.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. hakan tuna diyor ki:

  nasil bir bakan bu nasil bir belirsiz aciklama nasil bakan oluyorlar kim yapiyor bunlari boyle yuzbinlerce insani nasil madur edilir olmaz boyle bir sey

 2. canan diyor ki:

  Atanamatip kurs merkezlerinde yada ozel okullarda çalışmak zorunda kalan fen edebiyat mezunlarinin durumu nasil olacak.

 3. Abk diyor ki:

  Bölüm mezunu olanlar ne yapacak peki onlara da atandıktan sonra veriliecek mi ?

 4. Emre diyor ki:

  İnsanlar formasyon için ön başvuru yapıyor böyle belirsizlik olmasına ne gerek var. Kaldırıyoruz yerine kaldırdık densin en azından herkes önünü görür üniversitelerde başvuru almaz.

 5. Kubra diyor ki:

  Edebiyat fakültesi mezunları için de mi daha iyi olacak? Biz okuduğumuz bölüme formasyon var diye geldik en azından bundan sonra formasyon olan bölümlere girenler için kaldırılsın. Biz 4 yıl boşuna mı okuduk ? Bu kadar emek çöp mü olsun? Ben 2015 yılında formasyon var diye girdik bölüme yüzdük kuyruğuna geldik formasyon kalkıyor! En azından 2020 ve sonrasındaki üniversite girişlileri için kaldırılsın ki formasyon olmadığını bilerek girsinler. Emeklere yazık.

  1. Beytullah Yılmaz diyor ki:

   Cok haklisin 2023 deniliyor kalkacağı tarih zaten birçok universite acti .insanlar girerken vardı bir umutla girdi sınıf 3-4 olmuş kaldırdık bu insanlara yazık değil mi 2023 de tamamen kalkacak deniliyor.

 6. Nuruş diyor ki:

  Formasyon hemen kalkmaz ama formasyon alanların akıbeti nasıl olur tahminim yok. Mütemadiyen ayni şeyleri soyleyip duruyor sn bakanımız.!

 7. Kamtigin diyor ki:

  Bunlar devleti yönetemiyolar. Eğitimi her geçen gün mahvediyorlar. Koca bir neslin kökünü kuruttular.

 8. Mehmet can bulut diyor ki:

  Merhabalar ben 2018 de kaydoldum ve kayıt olurken formasyon kalkmamıştı eğer kalkarsa bize problem yaratırmı çünkü biz mağdur oluyoruz.

 9. Kübra diyor ki:

  Artık şu belirsizlik biran önce ortadan kalkmalı ve net bir açıklama yapılmalı.Madem formasyon kaldırılcak neden hala ilanlar verilmeye devam ediyor ?Ona göre bizlerde hareket etmiş oluruz böylelikle..Kaç aydır bir şeyi netleştiremediler çok yazık geçekten de…

 10. Nazlı diyor ki:

  Bnce formasyon 2020 ve sonrası Üniversitesiteye kayıt yaptıranlar için kalkmalı biz o kadar boşunamı okuduk ben özel okulda calısmak istesem nasıl çalışıcam bence 2020 yılı için kayıt yaptıranlar için formasyon kalkmalı onun bilinciyle gelmeliler biz formasyon var dıye geldık bıze cok buyuk haksızlık lutfen bizi mağdur etmeyin.

 11. lolo diyor ki:

  Formasyon Kalktı mı ? Kalkıyor mu ? Kalkacak mı ?

  Acaba bize bir şey mi anlatmak istiyorlar ?

 12. Nurşen EZİK diyor ki:

  formasyon yerine tezsiz yüksek lisans geşiyor bu da eğitimde kaliteyi yükseltecek.herkes alanında uzmanjaşacak .bunda anlaşilmayacak birşey yok anlamak istemeyen çok olacaktır.

 13. beyza diyor ki:

  İÜde kayıt hakkı kazandım ve aklımda hala gitsem mi, gitmesem mi soruları. Neden kaldırılacağına dair net bir bilgi verilmiyor? Niçin bizleri ikilemde bırakıyorsunuz?

 14. Özkan diyor ki:

  Formasyonun kalkacağını düşünmüyorum çünkü bazı üniversitelerde eğitim fakültesi olduğu için fen-edebiyat fakülte öğrencilerine daha ikinci siniftayken formasyon verildi ve egitim fakultesi olmayan üniversiteler icin ise 4.sinifta veriliyor formasyon örneğin ayni sene universite kazanmis kisilerin birine ikinci sinifta formasyon veriliyor digerine ise sin sinifta veriliyor yani ortaya haksizlik cikiyor. Ayni jenerasyonun ya hepsi formasyon alacak yada hicbiri almiyacak o yuzden rahat olun formasyon hakki vermek zorundalar ve onlarda bu haksizlik olacaginin bilincideler

BİR YORUM YAZ