Formasyon Programı Kalkıyor Mu?

 • 02 Aralık 2018
 • 8.417 kez görüntülendi.
Formasyon Programı Kalkıyor Mu?

Binlerce üniversite mezunu formasyon programının kalkıp kalkmayacağını merak ediyor. Peki formasyon gerçekten kalkıyor mu?

Son dönemlerde sıkça formasyonun kaldıralacağına dair açıklamalar ve haberler çıktı. Konu ile ilgili en net açıklamayı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında yaptı. Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre eğitim fakültesi dışında öğretmen olmak isteyen adaylar için formasyon programı olmayacak. MEB formasyon programı yerine Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı adı altında bir yüksek lisans programını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yapılan çalışmada belirtilen programın yurt genelinde kolay erişilebilir olması planlanıyor. Eğitim Fakültesi mezunu olmayan adaylar öğretmen olabilmek amacıyla bu programa kaltılacak. Ancak program ile ilgili henüz net bilgiler mevcut değil. Ne zaman yapılacağı ve ne kadar süreceği şu anda en büyük merak konularından biri.

Formasyon programının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusu her sene gündeme gelse de formasyon programı senelerdir üniversiteler tarafından yürütülen bir program. Bu programın kaldırılması ise başka bir programın sisteme girmesini gerektirir. Hali hazırda üniversiteler formasyon duyurularını yapmaya devam ediyor. Yapılması planlanan Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı ‘nın hazırlık sürecinin 1-2 sene sürmesi bekleniyor. Programın uygulamaya geçmesi ise en az 2020 senesini bulacak gibi görünüyor. İlerleyen süreci bekleyip göreceğiz.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mehmet diyor ki:

  peki bu sistem geldiğinde mevcut Formasyon belgeleri geçersiz mi sayılacak ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Hayır böyle birşey olamaz. Verilen hak geri alınamaz.

   1. gaylule diyor ki:

    cidden geri almazlar dimi

    1. Demir Demir diyor ki:

     Yok öyle birşey olamaz.

 2. Ümmühan diyor ki:

  Demokrasi üniversitesi sadece kendi öğrencilerini mi alıyor ben mi öyle anladım acaba

BİR YORUM YAZ