Formasyon Yerine Ne Gelecek?

 • 11 Temmuz 2020
 • 25.472 kez görüntülendi.
Formasyon Yerine Ne Gelecek?

Formasyon programının kaldırılmasının ardından yerine nasıl bir sistem geleceği herkesten tarafından merak edilirken, yetkililerden farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hürriyet gazetesi yazarı Nuran Çakmakçı’nın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez ile yaptığı röportajda formasyon programı ile ilgili açıklamalar dikkat çekti.

Dönmez yaptığı röportajda, formasyonun bir kazanç kapısı olarak görülmeye başlandığını ve öğrencilerin sömürülmesinin önüne geçilmesi için kaldırıldığını belirtti. 2020 yılı sonuna kadar formasyon belgesi alan adayların belgelerinin geçerliliğinin korunacağını belirten Dönmez, bu tarihten sonra ise yüksek lisans şartı aranacağını ifade etti. MEB ve YÖK’ün aldığı ortak bir karar ile öğretmenlik eğitiminin artık lisansüstü düzeyde yapılacağının ve bu şekilde kaliteyi artırmayı hedeflediklerinin altını çizen Dönmez, yeni sistemde Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans (ÖMB-TZYL) programlarının açılacağını açıkladı.

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Ayşe M.Yildiz diyor ki:

  Sayın yetkili
  Çocuğum Fen Fakultesi
  Matematik Bilgisayar Bilimleri Bölümünde 4.sinif
  Bu bölüme iyi bir puanla isteyerek girdi
  Girdiği zaman hem Matemetik hem de Bilgisayar öğretmenlik hakkı oldugu icin tercih etmişti.
  4.sinifa kadar okudu tam formasyon alacağı zaman bu hakkı elinden alındı
  Suanki hayal kırıklığı ve üzüntümüzu yazacak kelime bulamıyorum.
  Bu durumda olan öğrencilerin baştan söylenen hakkının korunmasını bundan sonra tercih yapmak isteyen öğrencilerin buna göre seçim yapmasını öneriyorum

  Netice baştan ogretmenlik hakkı olan öğrencilere adaletle bu hakkın iadesini istiyoruz.

  1. Şehnaz diyor ki:

   Aynı sorunu bende yaşıyorum. Çocuk gelişimini tercih ederken hem öğretmen hemde hastanede çalışabliyoruz diye tercih ettim . Hayalim lisede öğretmenlik yapmaktı . Ama tam mezun oluyor iken böyle bir sıkıntının yaşanması haksızlıktan başka bir şey değildir. Eğer ki bilseydim tercih etmezdim . Ki sınava kalmış dört ay bunu yeni açıklıyorlar . Ben sene başından beri eğitim bilimlerine çalıştım GK GY derslerine ağırlık vermedim . Zamanımı ve emeğimin karşılığını kim verecek? Çok yazık çok…

 2. Canan diyor ki:

  Ziraat muhendisiyim tarim liselerinde ogretmen olarak calismak istyrdum formasyin kalktiysa bunu nasil yapablrm.

 3. Medine Nur diyor ki:

  Garip olan eskiden kapatılan Anadolu Öğretmen Liselerinden mezun olan biri, pedagojik formasyon almış sayılıyor. Talihsizim ki 3. sınıfta normal bir Anadolu lisesine geçiş yapmış bulundum.

  Sözde Pedagojik formasyon eğitimi vermek artık ticari bir hale gelmiş; şimdi bu durum tezsiz yüksek lisansı getirmeyecek mi?

  Önceden mezun olmadan alınıyor, hayata hazırlanıyorduk. Tezsiz yüksek lisans için mezuniyet şartı var normal şartlarda +2 yıl çok değil mi?

  Hedefe adalet, felsefe, tarım, elektronik meslek grubu öğretmenler için eğitim fakültelerinde bölüm açın ve pedagojik formasyonu kökten kaldırın…

 4. aysenur diyor ki:

  kazanç kapısı olamasın diye tezsiz yüksek lisans yapmışlar.bravo…

 5. Pınar diyor ki:

  Yahu böyle saçmalık mı olur? O kadar Fen-Edebiyat fakültesi öğrencileri madur olacak. ilk olarak yapmanız gereken şey formasyonu kaldırmadan yüksek lisans açmaktır. Siz ise hemen formasyonu kaldırdınız. Ortada ne yüksek lisans programları var ne de formasyon. Benden 1 yıl çalmış oldunuz. O kadar öğrenciyide madur ettiniz. Doğru dürüst bir açıklama bile yok.

 6. Hakan diyor ki:

  Coronavirüs nedeniyle şuan bu eğitim verilmiyor sanırım

BİR YORUM YAZ