GSS Borcu Olanlara Müjde!

  • 07 Nisan 2017
  • 1.092 kez görüntülendi.
GSS Borcu Olanlara Müjde!

GSS sisteminde 6.3 milyon kişinin prim borcu affoldu. 53.33 TL ödeyen herkesin sağlık hizmetine kavuştuğu bu yeni sistemde, borç faizleri siliniyor. İsteyen ise taksitlendirilebiliyor. Birçok avantajın yanı sıra gelir testine tabi tutulan kişiler, sağlık hizmetlerinden hiç para vermeden faydalanabilecek. Durumlarını bildiren kişilerin tüm borçları silinirken, primlerini devlet ödeyebilecek. Herkese sosyal güvence hizmeti sağlanırken, 25 yaşına kadar olan tüm gençlerin borçları affedilecek.

Genel Sağlık Sigortasında Yeni Dönem

Tek prim sistemi ile birlikte 53.33 TL ödeyen herkes affedilecek. GSS borçlusuna gün doğarken 6.3 milyon kişinin borcu silinecek. Borçuların tanınmış olduğu yapılandırma imkanı sayesinde 12 ay için teste başvurulduğu ve faizlerin, gecikme zamları da siliniyor. Borçlar ödenmemiş ise aylık prim borcuna ait olan aya ilişkin tutar, 53.33 TL üzerinde olursa üzerinden, 53.33 TL altındaysa altında tahakkuk eden borç tutarı yeniden hesaplanabilecek. Bu durumda borç tutarı, önemli bir biçimde azalabilecek. Ayrıca 12 taksit yapılabilecek.

Hane içinde olan kişi başına gelir ile asgari ücretin 3’te 1’inden az olanlar gelir testi yaparak prim ödemeyebilecek. Yapılan açıklamada 3 basamaklı olan bu sistemde tek basamağa dönüştürülmesinden mutluluk duyulduğu belirtildi.

GSS prim borçları olanlar için yeni dönem başlarken, vatandaşın SGK’ya başvurarak yeni borç yapılandırılmasını isteyebileceği belirtiliyor. Ödeme durumu bulunmayanlar gelir testine girerek, durumlarının bilindiği tüm borçları silinip primlerini devlet ödeyebilecek. Bu durumda hiç para vermeyerek sağlık hizmetlerinden fayda sağlayabilecekler.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ