İlk Defa Yapılacak Olan EUS Sınavı Duyurusu

  • 21 Nisan 2017
  • 1.483 kez görüntülendi.
İlk Defa Yapılacak Olan EUS Sınavı Duyurusu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2017 yılında ilk defa yapılacak olan EUS sınavı hakkında bilgilendirme duyurusu yapıldı.

21 Ekim 2016 tarihli resmi gazetede klinik eczacılık ve fitofarmasi alanlarında uzmanlık eğitimi görmek isteyenler için Eczacılık Uzmanlık sınavı (EUS) yapılmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından sınavın ne zaman ve nasıl yapılacağı gibi detaylar hakkında açıklama gelmesi bekleniyordu. Beklenen açıklama bugün itibari ile ÖSYM’den geldi.

Sınav Ankara’da Olacak

2017 Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS-2017) için başvurular 13 Haziran 2017 tarihinde başlayacak ve 21 Haziran 2017 tarihinde sona erecek. Başvuruların alınmasının ardından 2017 EUS sınavı 24 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek. EUS yılda bir kez yapılması planlanıyor. Sınav hakkında detaylı bilgini yer alacağı sınav kılavuzu ve aday başvuru formu başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM’nin internet sitesinden ilan edilecek.

100 Soru Sorulacak

Sınava katılan adaylara alanları ile ilgili olarak mesleki bilgilerini ölçmek amacıyla 100 soru yöneltilecek. ÖSYM, sorularının hazırlanması aşamasında ‘Mezuniyet Öncesi Eczacılık Eğitimi Ulusal Çekirdek Eğitim Programı’nın ana referans olduğunu belirtmiştir. Sınavda adaylara  Analitik Kimya,  Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji,Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji konularında sorular sorulacaktır. Sınavda en fazla soru Farmasötik Kimya (15 soru) , Farmakognozi/Farmasötik Botanik (15 soru), Farmasötik Teknoloji(15 soru)  konularından gelecektir. En az soru konusu ise 1 soru ile Halk Sağlığı konusu olacaktır.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ