İnternet Kullanıcılarına Sevindirici Haber

  • 08 Nisan 2017
  • 1.189 kez görüntülendi.
İnternet Kullanıcılarına Sevindirici Haber

Adil kullanım kotası ile ilgili yapılan çalışmalar doğrultusunda, internet kullanıcılarına BTK’dan sevindirici haber geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan daha önce yaptığı açıklamada 2018 Aralık ayında adil kullanım kotasının kaldırılacağını belirtmişti. Birçok kullanıcı adil kullanım kotası sonucunda oluşan internet hızı yavaşlığından şikayetçiydi. Adil kullanım kotası konusunda yapılacak olan bu çalışma kullanıcıları sevindirmişti.

Kota Kısıtlaması Belli Saatlerde Olmayacak

BTK’nın yaptığı çalışmalar ile 1 Mayıs 2017 itibari ile yeni bir düzenlemeye geçileceği belirtildi. BTK yeni uygulamayı kullanıcılara bildirdi. Yapılan yeni uygulama ile internet kullanıcılarına  gece saat 02:00 ve sabah saat 08:00 arasında adil kullanım kotası uygulanmayacak. Böylece internet kullanıcıları bu saatler arasında interneti daha hızlı kulanabilecek.

Kota Sınırı Da Değişti

Geceleri kota sınırının kaldırılmasının yanında, kota sınırlamasına tabi süreler ve düşürülen internet kalitesinde de değişiklik yapıldı. Eski uygulamada kullanıcıların tarifesi ne olursa olsun kota aşımı durumunda internet hızı 3Mbps’e düşüyordu. Ancak yeni uygulama ile farklı tarifelerde, kota aşımı sonrası düşen hız değişecek. Kota aşımı sonrası en düşük hız yine 3Mbps olacak. Bu hız tarife hızı arttıkça kademeli olarak artacak.

Örneğin; normal internet hızı 100 Mbps olan bir internet kullanıcısı, adil kullanım kotasını aştığında internet hızı 24 Mbps’ye düşecek. 500 Mbps hızı olan bir kullanıcının kota aşımı sonrasında hızı ise 32 Mbps’e düşecek. Bu uygulama ile kullanıcılara daha adil bir hizmet sunulmuş olacak.

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ