İnternetten Alışverişte Yeni Dönem Başlıyor

  • 15 Mart 2017
  • 721 kez görüntülendi.
İnternetten Alışverişte Yeni Dönem Başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), internet üzerinden alışveriş yapanları ilgilendiren bir karar aldı.
Türkiye’de kredi kartı ve banka kartı kullanımı hızla artıyor. Özellikle internet alışverişlerinin de yaygınlaşması ile kişiler kredi kartlarını ve banka kartlarını daha çok kullanır halde geldi. İnternetten alışveriş kişilerin işlerini kolaylaştırsa da bir o kadar da güvenlik açığına sebep oluyor.
Bu nedenle BDDK kredi kartları ve banka kartlarının internetten kullanımı ile ilgili olarak yeni bir karar aldı. 17 Ağustos itibari ile mevcut kredi kartı ve banka kartları internetten yapılan alışverişlere kapatılacak. Kartlarını internet alışverişlerinde kullanmak isteyenler bu tarihe kadar bankaları ile iletişime geçerek sesli ya da yazılı yanıt sistemi ile sanal alışverişe onay verdiklerini belirtecekler ve kartlarını sanal alışverişe açtıracaklar. Kullanıcılar onay vermedikleri takdir de internet üzerinden kartları ile alışveriş yapamayacaklar.

Kartlar İnternete Kapalı Olarak Gelecek
Karar sadece eski kartlar için değil yeni kartlar için de geçerli olacak. Yapılan bu yeni düzenleme ile yeni çıkartılacak kartlar müşteriye internet alışverişine kapalı olarak gönderilecek. Müşteriler kartları ellerine geçtikten sonra banka ile görüşüp sanal alışveriş için onay verebilecekler.
Güvenlik amacıyla alınan bu karar ile internetten dolandırıcılığının önüne geçilmesi planlanıyor. Sanal alışveriş onay işlemi sesli ya da yazılı olarak gerçekleştirilecek. Bazı bankalar konu ile ilgili olarak müşterilerine mesaj göndererek bilgilendirme yapmaya başladılar.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ